Podul de la Cernavodă intră în reparaţii

De Andreea Filip.
Publicat: 23.02.2021, 17:16.
Actualizat: 23.02.2021, 17:30
Podul de la Cernavodă intră în reparaţii. Lucrările la cel mai tranzitat pod - în timpul sezonului estival - sunt gata să înceapă, cel puţin asta a anunţat Direcţia Regională de Drumuri.
- Durata de execuție a lucrărilor este de 24 luni, iar perioada de garanție este de 60 de luni.
"Contractul semnat între C.N.A.I.R. S.A. și S.C. MARISTAR COM S.R.L. pentru realizarea acestor lucrări are o valoare de 66,847,689.39 Lei fără TVA, obiectivul fiind finanțat din fonduri europene nerambursabile", a transmis Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța.
Contractul de reabilitare a părții rutiere prevede o serie de lucrări, printre care:
- înlocuirea hidroizolației și a căii pe partea carosabilă și trotuare;
- înlocuirea sistemului rutier;
- înlocuirea parapetului pietonal și direcțional;
- înlocuirea rosturilor de dilatație;
- lucrări de reparații cu betoane speciale la placa de suprabetonare a viaductelor de acces și la pile;
- lucrări de refacere a protecției anticorozive la structura metalică, atât pe podul principal, cât și pe viaductele de acces etc.
Descarcă aplicaţia Observator News din Google Play sau App Store şi fii la curent cu ştirile momentului din România şi din lume.


