Observator » Ştiri sociale » Tânără din Iași dusă în stare critică la spital, după ce a luat într-o singură doză toate pastilele de pe rețetă. Femeia a intrat în comă

Tânără din Iași dusă în stare critică la spital, după ce a luat într-o singură doză toate pastilele de pe rețetă. Femeia a intrat în comă

Tânără din Iași dusă în stare critică la spital, după ce a luat într-o singură doză toate pastilele de pe rețetă. Femeia a intrat în comă
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 22.07.2017, 14:06 | Modificat la 22.07.2017, 14:13

Tânăra a fost transportată de un echipaj de intervenţie în Unitatea de Primire Urgenţe (UPU) de la Spitalul „Sfântul Spiridon“ în stare de comă. Potrivit medicilor, pacienta a ajuns la spital de mai multe ori.

Tânăra a fost transportată de un echipaj de intervenţie în Unitatea de Primire Urgenţe (UPU) de la Spitalul „Sfântul Spiridon“ în stare de comă. Potrivit medicilor, pacienta a ajuns la spital de mai multe ori.

„Pacienta prezenta o intoxicaţie voluntară polimedicamentoasă. Femeia este diagnosticată cu schizofrenie paranoidă şi este cunoscută şi cu alte tentative autolitice. Pacienta a ajuns în UPU în comă de gradul I. După tratament şi investigaţii, a fost dirijată către Institutul de Psihiatrie“, a arătat dr. Ovidiu Popa, medic specialist UPU-SMURD. 

Tânăra a înghițit toate pastilele din tratamentul pentru o lună de zile.

Articolul continuă după reclamă