Al doilea transplant de inimă de la Târgu Mureş, o nouă şansă la viaţă pentru un tânăr
O nouă şansă la viaţă pentru un tânăr de 25 de ani, aflat în stare foarte gravă. Acesta a primit o inimă nouă, la Institutul de Boli Cardiovasculare din Târgu Mureş. Medicii de aici i-au făcut transplant. Nu fără emoţii, pentru că inima a sosit în ultimul moment, pe calea aerului, de la Baia Mare.
- Power Couple, premiera sezonului 2, din 13 ianuarie, Luni, Marți și Miercuri 20:30, la Antena 1 și în AntenaPLAY
- Cum a fost la protestul AUR din București. Un bărbat a fost prins cu o avere în buzunare, 40.000 de euro
O nouă şansă la viaţă pentru un tânăr de 25 de ani, aflat în stare foarte gravă. Acesta a primit o inimă nouă, la Institutul de Boli Cardiovasculare din Târgu Mureş. Medicii de aici i-au făcut transplant. Nu fără emoţii, pentru că inima a sosit în ultimul moment, pe calea aerului, de la Baia Mare. "O minune de Paşte", spun rudele băiatului. Este al doilea transplant de cord realizat anul acesta la Târgu Mureş.
Pe masa de operaţie se află Sorin, iar de el s-a ocupat o întreagă echipă de medici. Patru ore şi jumătate a durat operaţia, timp în care rudele şi prietenii au stat cu inima strânsă.
Operaţia de transplant a durat 4 ore şi jumătate
Când au văzut că doctorii în care îşi puseseră toată speranţa au ieşit zâmbind, au răsuflat uşuraţi.
- Tinerii români, "cu Dumnezeu înainte" la examenul auto. Se pică pe capete la ambele probe: "Din păcate, am intrat...
- 11 ianuarie, Sfântul Cuvios Teodosie cel Mare. Sărbătoare cu cruce neagră în calendarul ortodox
- Evenimente în Bucureşti, în weekendul 11-12 ianuarie. Ce nu trebuie să ratezi
- 11 ianuarie, evenimente importante care au avut loc în această zi de-a lungul timpului
- Lebedele și rățuștele, atracția momentului în Țara Hațegului. Vremea plăcută le-a adus aproape de mal
În urmă cu patru ani, pe când lucra în Anglia, tânărului i s-a făcut brusc rău, povesteşte soţia sa.
La controlul medical a aflat că are probleme la inimă şi a primit tratament. Cu timpul, situaţia s-a agravat
Donatorul pentru transplantul de inimă avea 39 de ani
Care nu i-a fost de prea mare folos, aşa că a ajuns la Târgu Mureş. Medicii de aici i-au spus că are nevoie de o altă inimă.
Greu de găsit însă. Acum, când a aflat că există un donator, tânărul parcă a renăscut. S-a gândit şi la copilul său de câţiva ani, care are nevoie de el.
Donatorul a fost un pacient de 39 de ani din Baia Mare, care a murit după ce s-a lovit la cap
Profesorul speră ca tot mai mulţi oameni să fie de acord cu donarea de organe şi aşa să fie salvate cât mai multe vieţi. Mai ales că lista pacienţilor este lungă.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰