Zăpadă de aproape un metru la Bâlea Lac şi risc de avalanşe
Stratul de zapadă măsoară deja 99 de centrimetri la Bâlea Lac, unde risculunoe avalanşe este moderat, adică de gradul 2, pe o scară de la 1 la 5.
Stratul de zapadă măsoară deja 99 de centrimetri la Bâlea Lac, unde riscul unor avalanşe este moderat, adică de gradul 2, pe o scară de la 1 la 5, potrivit meteorologilor.
În ultimele 24 de ore, stratul de zăpadă a crescut cu zece centimetri la Bâlea Lac.
La peste 1.800 de metri altitudine în munții Făgăraș, inclusiv la Bâlea Lac, riscul de producere a avalanșelor este moderat, în timp ce la o înălțime mai mică de 1.800 de metri, riscul este redus, de gradul unu.
Accesul la Bâlea Lac se face doar cu telecabina și numai atunci când condițiile meteo sunt bune. Turiștii pot ajunge cu mașina doar până la Bâlea Cascadă, de unde DN7C Transfăgărășan este închis circulației, nefiind deszăpezit, pentru că aici riscul de avalanșe și căderi de pietre în perioada iernii este foarte mare.
Sursă: Agerpres
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰