Selecţionata Braziliei a învins Coreea de Sud cu scorul de 4-1, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal.

la 05.12.2022, 23:11

Brazilia-Coreea de Sud 4-1, la Campionatul Mondial 2022 - Profimedia

Vinicius Junior (7), Neymar (13 - penalty), Richarlison (29) şi Lucas Paqueta (36) au marcat pentru Selecao încă din prima repriză, considerată a fi una una dintre cele mai frumoase de la Campionatul Mondial de Fotbal 2022.

Omagiu pentru Pele

În repriza a doua, Coreea de Sud a înscris prin Paik Seung-Ho, în minutul 76. Meciul care a trimis Brazilia în optimi s-a jucat pe Stadium 974 din Doha. Partida a fost arbitrată de Clement Turpin.

Echipele: Brazilia: Alisson (Weverton '80) - Eder Militao (Dani Alves ' 63), Marquinhos, Thiago Silva, Danilo (Bremer '72) - Casemiro, Paqueta - Raphinha, Neymar (Rodrygo '81), Vinicius (Martinelli '74)- Richarlison. Selecţioner: Tite

Coreea de Sud: Kim Seung-gyu - Kim Moon-hwan, Kim Min-jae, Kim Young-gwon, Kim Jin-su (Hong Chul '46) - Jung Woo-young (Son-Jun Ho '46), Hwang In-beom  (Paik Seung-Ho '65)- Hwang Hee-chan, Lee Jae-sung (Lee Kan-In '74), Son Heung-min - Cho Gue-sung (Hwang Ui-Jo '80). Selecţioner: Paulo Bento.

Jucătorii naţionalei Braziliei i-au adus un omagiu lui Pele la finalul meciului cu Coreea de Sud, scor 4-1, de la Cupa Mondială din Qatar. La finalul meciului, fotbaliștii au desfășurat un banner cu chipul lui Pele, care este internat în spital de o săptămână. Şi fanii din tribune au făcut același lucru.

În sferturi, Brazilia va întâlni Croaţia, care s-a calificat în sferturi după loviturile de deparajare din partida cu selecționata Japoniei.

Când ţineţi post negru, renunţaţi inclusiv la apă?

Observator » Sport » Brazilia-Coreea de Sud 4-1, la Campionatul Mondial 2022. Brazilia s-a calificat în sferturi după ce o primă repriză de vis