Cătălin Chirilă a câștigat medalia de argint în finala de 1.000 de metri, la CM de kaiac-canoe. Competiţia a fost transmisă LIVE exclusiv în AntenaPLAY.

la 26.08.2023, 13:11

Cătălin Chirilă a obţinut medalia de argint la 1.000 de metri, după ce a cucerit aurul la 500 de metri. Cătălin Chirilă a obţinut, odată cu argintul la 1.000 de metri, calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

Cătălin Chirilă vrea să obţină şi calificarea pentru Jocurile Olimpice din 2024

Sportivul trebuie să se claseze în primele 6 locuri pentru a obţine biletele pentru Jocurile Olimpice de la Paris. Acesta obiectiv pare o simplă formalitate având în vedere că sportivul român este marele favorit al probei de 1000 de metri la canoe simplu.

Cătălin Chirilă a evoluat în prima semifinală la C1 1.000 de metri. El i-a devansat pe polonezul Wiktor Glazunov, care a încheiat proba cu timpul 03:46.346 şi pe moldoveanul Serghei Tarnovschi, care a obţinut timpul 03:50.359. Chirilă a condus semifinala pe tot parcursul ei.

Dacă la Mondialele de anul trecut, din 2022, nici nu a ştiut să se bucure după ce a câştigat proba de 1000 de metri, de această dată sportivul român are tot planul făcut.

Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur în finala de 500 de metri, la CM de kaiac-canoe

Sportivul român Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur în proba de canoe simplu pe 500 metri, vineri, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania).

Chirilă, care a avut cei mai buni timpi în serii (01 min 47 sec 349/1000) şi semifinale (1 min 46 sec 861/1000), s-a impus în finală cu timpul de 1 min 45 sec 373/1000, fiind urmat de germanul Conrad Scheibner, în 01 min 45 sec 723/1000, şi de moldoveanul Serghei Tarnovschi, în 01 min 46 sec 746/1000.

Cătălin Chirilă şi-a îmbunătăţit astfel performanţa la 500 metri (probă neolimpică), după ce anul trecut obţinuse argintul la Mondialele de la Dartmouth (Canada).

Când ţineţi post negru, renunţaţi inclusiv la apă?

Observator » Sport » Cătălin Chirilă a câștigat medalia de argint în finala de 1.000 de metri, la CM de kaiac-canoe