CFR Cluj, campioana României la fotbal, debutează joi seara, de la 19.55, în grupele Europa League, urmând să dea piept, pe teren propriu, cu puternica formaţie italiană Lazio Roma.

la 19.09.2019, 21:51

Deac este unul dintre cei mai reprezentativi jucători de la CFR
Deac a fost unul dintre cei mai activi jucători ai CFR-ului - Hepta

Min. 94 - Este final de meci la Cluj. CFR obţine o victorie uriaşă împotriva lui Lazio Roma, la debutul în grupele Europa League. Campioana României a început prost meciul cu gruparea italiană, dar şi-a revenit pe parcurs şi chiar a controlat jocul în repriza a doua, după intrarea lui Omrani.

Min. 92 - Cestor ia galben pentru tragere de timp.

Min. 91 - Ocazie uriaşă pentru Lazio. Cataldi şutează din unghi şi Arlauskis respinge in extremis.

Min. 90 - Schimbare la CFR. A intrat Golofca în locul lui Deac.

Min. 85 - Arlauskis ia galben pentru tragere de timp.

Min. 83 - La CFR iese Păun şi intră Culio. Milinkovic Savic, de la Lazio, a văzut cartonaş galben.

Min. 80 - Dublă schimbare la Lazio. Au intrat Lulic şi Adekanye şi au ieşit Bastos şi Jony.

Min. 75 GOOOOOOOOLLL Omrani, GOOOOOOOOOLLL CFR, CFR - Lazio 2-1. Omrani o aduce pe CFR în avantaj, după un atac prelungit. Păun i-a pasat excelent francezului, acesta a şutat în transversală, mingea a revenit cu şansă la el şi lovitura sa cu capul a trimis mingea în plasă, cu toată opoziţia italienilor. Cei de la Lazio au solicitat fault la portar, însă centralul a validat golul.

Min. 70 - Abia intrat pe teren, Danilo Cataldi vede cartonaşul galben pentru un fault dur asupra lui Camora.

Min. 68 - Schimbare la oaspeţi. Danilo Cataldi intră în locul lui Berisha.

Min. 64 - Jony prinde un şut splendid, de la 25 de metri, din vole şi Arlauskis boxează cu emoţii.

Min. 52 - Omrani ratează o ocazie uriaşă. Scăpat singur cu portarul advers, a şutat şi goalkeeperul italienilor a respins in extremis.

20.59 - CFR a avut lovitura de start în repriza a doua. La campioana României a ieşit Traore şi a intrat Omrani.

Min. 45 - Este pauză la Cluj. CFR şi Lazio sunt la egalitate, 1-1, după o primă repriză în care italienii au controlat jocul, iar campioana României a egalat cu şansă.

Min. 41 GOOOOOOOLLL Deac, GOOOOOOLLL CFR! CFR - Lazio 1-1. Deac a transformat un penalty acordat după un fault comis de Lucas Leiva asupra lui Djokovic. Mijlocaşul brazilian a văzut şi cartonaşul galben pentru intervenţia sa.

Min. 31 - Lazzari este lansat excelent, dar şutează peste dintr-o situaţie ideală. Oaspeţii trec pe lângă marcarea celui de-al doilea gol.

Min. 25 CFR Cluj - Lazio 0-1. Jony centrează de pe stânga şi Bastos înscrie cu o reluare din apropiere.

Min. 21 - În ciuda formulei cu trei fundaşi centrali, defensiva CFR-ului este depăşită constant de jucătorii lui Lazio. Milinkovic Savic este cel mai periculos fotbalist de la oaspeţi.

Min. 12 - Oaspeţii au un prim moment periculos la poarta CFR-ului, însă Arlauskis intervine magistral.

Min. 8 - Început echilibrat de meci la Cluj. Alexandru Păun s-a aflat în două situaţii favorabile, dar nu a reuşit să le valorifice.

19.57 - A început meciul de la Cluj. Lazialii au primul atac al meciului.

UPDATE, 18.50: S-au anunţat echipele de start. Astfel, CFR începe cu Arlauskis - Burcă, Boli, Cestor - Peteleu, Bordeianu, Djokovic, Camora - Deac, Traore, Păun.

Lazio răspunde cu Strakosha - Vavro, Acerbi, Bastos - Lazzari, Milinkovic Savic, Lucas Leiva, Berisha, Jony - Correa, Caicedo.

După ce a ratat, la limită, calificarea în grupele UEFA Champions League, CFR Cluj îşi continuă parcursul european cu şase meciuri programate în grupele Europa League.

Ardelenii au fost repartizaţi într-o grupă de foc, cu Rennes, Celtic Glasgow şi Lazio Roma, şi au parte de un debut infernal, urmând să joace joi seara, acasă, chiar cu Lazio Roma.

Dan Petrescu, antrenorul lui CFR, ar putea începe cu Arlauskis - Susic, Cestor, Burcă, Camora - Djokovic, Bordeianu, Luis Aurelio - Deac, Omrani, Păun.

Simone Inzaghi, antrenorul lui Lazio, ar putea începe cu Strakosha - Vavro, Acerbi, Bastos - Lazzari, Milinkovic Savic, Lucas Leiva, Berisha, Jonny - Correa, Caicedo.

Vi s-a întâmplat să fiţi hărţuiţi într-un teambuilding?

Observator » Sport » CFR Cluj trece de Lazio Roma, la debutul în grupele Europa League