Universitatea Craiova şi Unirea Slobozia s-au înfruntat luni seara, în ultimul meci al etapei a 11-a a Superligii de fotbal, iar gazdele s-au impus fără drept de apel, scor 3-0.

la 01.10.2024 , 14:04

Universitatea Craiova a câştigat clar meciul cu Unirea Slobozia din Superliga de fotbal Universitatea Craiova a câştigat clar meciul cu Unirea Slobozia din Superliga de fotbal - Facebook/Universitatea Craiova

Practic, a fost un meci la discreţia oltenilor, Universitatea reuşind să se impună în special graţie plusului de valoare individuală a jucătorilor. Baiaram a reuşit o dublă în prima repriză, iar Mitriţă a închis tabela în prelungirile partidei.

Universitatea a avut emoţii doar la reuşita lui Gele din minutul 76. La 2-1, cu un sfert de oră înainte de startul partidei, oltenii ar fi putut tremura pentru victorie, dar, în cele din urmă, reuşita francezului a fost anulată, pentru offside, în urma intervenţiei arbitrului video, astfel că Unirea a pierdut şi ultima speranţă de a mai obţine un rezultat pozitiv în Bănie.

Statisticile meciului sunt clare, Universitatea având 59% posesia balonului, 7-1 la şuturi pe poartă şi 8-2 la cornere, încă un semn că disputa a fost la discreţia gazdelor.

În celelalte meciuri din etapa a 11-a a Superligii de fotbal s-au înregistrat următoarele rezultate: Sepsi Sf. Gheorghe - FCSB 0-1, Gloria Buzău - Farul Constanţa 1-0, Rapid Bucureşti - Oţelul Galaţi 0-0, CFR Cluj - UTA Arad 1-3, Politehnica Iaşi - Universitatea Cluj 1-0, Dinamo Bucureşti - FC Botoşani 2-2, Petrolul Ploieşti - AFC Hermannstadt 4-1.

16    FC BOTOŞANI            10    2    2    6    10-19     8 puncte

Plănuiţi să mergeţi în SUA după ridicarea vizelor?
Observator » Sport » Clasamentul Superligii de fotbal, după Universitatea Craiova - Unirea Slobozia 3-0