Echipa FCSB a terminat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa daneză Nordsjaelland, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League.

la 10.08.2023, 23:53

jucătorul de fotbal Darius Olaru
FCSB – Nordsjaelland 0-0, în Conference League - Profimedia Images (arhivă)

Meciul de pe Stadionul Steaua a început cu o veste proastă pentru FCSB. Unul dintre titularii echipei, Adrian Şut, s-a accidentat chiar la încălzire şi a fost înlocuit cu Ovidiu Popescu. Compagno a trimis primul şut spre poartă încă din minutul 2, dar fără precizie, apoi Târnovanu a intervenit bine la lovitura de cap a lui Frese, din minutul 5.

După o primă repriză echilibrată, partea secundă a avut un moment culminant în minutul 60, când Adamo Nagalo a primit al doilea cartonaş galben – după o intervenţie la Octavian Popescu – fiind eliminat.

Cu avantajul unui jucător în plus, bucureştenii au cerut de două ori penalty, la Olaru şi Djokovic, însă arbitrul muntenegrean Boskovic nu a acordat nimic. Nygren a trimis în bară o lovitură liberă în minutul 90+3, iar FCSB încheie meciul fără să trimită nici un şut pe spaţiul porţii, transmite news.ro.

Returul Nordsjaelland - FCSB se joacă în Danemarca, joi, pe 17 august

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheş, Radunovic - Ov. Popescu, Djokovic (Edjouma 74), Olaru – Cordea (Octavian Popescu 46), Compagno (Valentin Gheorghe 61), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

NORDSJAELLAND: A. Hansen - Villadsen, Nagalo, Jensen-Abbew (Marxen 82), Frese - Diomande, Tverskov, Bocha (D. Svensson 49) – Nuamah (Coulibaly 82), Ingvartsen (Nygren 56), Osman (Antman 56). ANTRENOR: Johannes Hoff Thorup

Cartonaşe galbene: Fl. Coman 73, Edjouma 89m Chiricheş 90+1 / Nagalo 32

Cartonaş roşu: Adamo Nagalo (Nordsjaelland) min. 59

Arbitri: Milos Boskovic – Marjan Paunovic, Vladislav Radenovic – Radoje Pajovic (toţi din Muntenegru)

Preferaţi ca pentru masa de Paşte să preparaţi cât mai multe produse în casă, pentru a evita E-urile?

Observator » Sport » FCSB - Nordsjaelland 0-0, în Conference League. Roș-albaștrii nu au dat niciun șut pe poartă