Update Formula 1: Max Verstappen, în pole position la Marele Premiu al Arabiei Saudite. Calificările au fost LIVE în AntenaPLAY

Calificările pentru Marele Premiu al Arabiei Saudite au fost live pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAY, vineri de la ora 18:45. Cursa de la Jeddah va fi sâmbătă, tot de la ora 18:45.

la 08.03.2024, 20:13

Max Verstappen la Marele Premiu din Arabia Saudită
Formula 1: Calificările pentru pentru Marele Premiu al Arabiei Saudite sunt LIVE în AntenaPLAY, de la ora 18:45 - Profimedia Images

UPDATE. Max Verstappen (1,27.472) va pleca din pole position la Marele Premiu din Arabia Saudită. Pe locul doi s-a clasat Perez, iar poziția a treia a fost ocupată de Perez.

În prima sesiune de antrenamente de joi, Max Verstappen a încheiat pe primul loc. Campionul mondial en-titre a înregistrat timpul de 1:29.659, iar pe locul secund, la o aproape două zecimi distanţă, s-a clasat Fernando Alonso.

Sergio Perez, colegul lui Max Verstappen de la Red Bull, a încheiat primul antrenament pe locul trei. Piloţii Ferrari au încheiat pe locul 5 şi 6, în timp ce Lewis Hamilton s-a clasat pe locul opt, la mai bine de jumătate de secundă de timpul stabilit de Max Verstappen.

În a doua sesiune de antrenamente de vineri, care s-a văzut live tot în AntenaPLAY, Fernando Alonso a înregistrat cel mai bun timp, 1:28.827, fiind urmat de George Russell. Max Verstappen a încheiat pe locul trei, în timp ce Lewis Hamilton s-a clasat tot pe opt.

În a treia sesiune de antrenamente, care a avut loc vineri de la ora 15:30, Max Verstappen a înregistrat cel mai bun timp. Cursa nu a fost lipsită de evenimente. Zhou a pierdut contrulul mașinii și s-a lovit de parapet.

Anul trecut, cursa din Arabia Saudită a fost câştigată de Sergio Perez. Acesta a înregistrat timpul de 1:21:14.894.

Formula 1: Marele Premiu al Arabiei Saudite, LIVE pe AntenaPLAY, sâmbătă de la ora 18:45