Germania – România U21, semifinală la Bologna. Germanii au câștigat cu 4 - 2

România și Germania au jucat la Bolognia în semifinala Campionatului European de Fotbal U21. Partida, disputată pe caniculă, a fost câștigată de Germania cu 4 - 2, după o înfruntare dramatică.

Cristian Toteştean
de Cristian Toteştean

la 27.06.2019, 21:09

Minutul 95: Final de meci. Germania s-a calificat în finala Campionatului European U21.

Minutul 91: Gol Germania din penalty, înscris de Amiri.

Minutul 90: Penalty pentru Germania obținut de Nmecha. Pașcanu a luat cartonaș roșu.

Minutul 90: Arbitrul anunță 5 minute de prelungire.

Minutul 89: Gol Germania. Valschmidt a înscris în urma unei lovituri libere.

Minutul 88: Schimbare și la Germania, a ieșit Eggestein.

Minutul 86: Iese Pușcaș și intră în locul său Petre.

Minutul 85: Nmecha ratează singur cu portarul României și trimite peste poartă.

Minutul 82: Ratare uriașă a Germaniei - un șut respins de portarul României ajunge la Valdschmidt, care a tras pe lângă poarta goală.

Minutul 79: Schimbare la nemți: a intrat Nmecha, în locul lui Neuhaus.

Minutul 78: Jucătorii celor două echipe fac o scurtă pauză, pentru hidratare. Căldura este foarte mare pe stadion, la Bologna.

Minutul 74: Atac al României, Ianis Hagi trage la poartă, dar fără succes.

Minutul 70: Fază periculoasă a Germaniei, construită chiar de către autorii golurilor adversarilor - Amiri centrează, dar Valdschmidt a șutat pe lângă poartă.

Minutul 68: O nouă schimbare în echipa României. A ieșit Cicâldău și a intrat Ciobanu. România are încă probleme de joc, după ce a fost egalată.

Minutul 62: Germanii trag la poartă, dar departe de buturile apărate de Ionuț Radu. Adversarii României se dovedesc mai periculoși în ultimele minute, după ce au egalat.

Minutul 54: Schimbare în echipa României. A intrat Florinel Coman în locul lui Ivan.

Minutul 50: Gol, Germania, din penalty. A înscris Valdschmidt.

Minutul 49: Penalty pentru Germania, după ce a Ianis Hagi a comis fault

Minutul 46 (repriza a 2-a): Germanul Tah îl faultează pe Pușcaș și ia cartonaș galben. Ianis Hagi a executat, dar portarul adversarilor a fost pe fază.

START Repriza a 2-a: Cea de-a doua parte a meciului a început, cu România în atac.

Minutul 51 (prelungiri) - Fluier de final al primei reprize, după 6 minute de prelungiri. Românii au controlat jocul în ultimele minute.

Minutul 50 (prelungiri) - Ratare mare a României. Pușcaș e la un pas de o nouă lovitură periculoasă, dar germanii resping în corner.

Minutul 48 (prelungiri) - România reușește să blocheze un atac foarte periculos al lui Amiri, autorul golului german.

Minutul 44 - Gol România! Pușcaș înscrie cu capul dintr-o fază spectaculoasă, la finalul primei reprize.

Minutul 26 – Pușcaș înscrie din penalty și egalează, după ce Hagi a fost faultat în careu.

Minutul 25 – Arbitrul decide lovitură de pedeapsă în favoarea României, după ce a analizat pe monitor faultul asupra lui Ianis Hagi, în careu.

Minutul 24 – Pușcaș ratează o ocazie uriașă, a lovit bara.

Minutul 21 – Germania a deschis scorul, într-un contraatac 4  contra 4. Golul a fost înscris de Amiri.

Partida a început la Bologna. Numeroși suporteri români sunt în tribune și susțin echipa națională.

Cele două formații au trimis în terel următorii jucători:

România: 1. Radu  – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan – 9. Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi

Germania: 1. Nübel – 3. Klostermann, 4. Tah, 5. Baumgartl, 14. Mittelstädt – 6. M. Eggestein – 19. Neuhaus, 8. Dahoud, 7. Öztunali – 10. Waldschmidt, 18. Amiri. Selecţioner: Stefan Kuntz

Partida îl are ca arbitru pe israelianul Orel Grinfeld.

Vă tentează să mergeţi în vacanţă cu rulota în loc să vă cazaţi la hotel?

Observator » Sport » Germania – România U21, semifinală la Bologna. Germanii au câștigat cu 4 - 2