Granzii din Premier League, Manchester United, Tottenham Hotspur şi Chelsea Londra, pregătesc remanieri masive în vară
Sezonul 2023-2024 a fost unul al extremelor pentru cele mai importante echipe din Premier League, FC Liverpool, Manchester City, Arsenal Londra, Manchester United, Chelsea Londra şi Tottenham Hotspur.
![Casemiro şi Raphael Varane ar putea să o părăsească pe Manchester United în vara acestui an Casemiro şi Raphael Varane ar putea să o părăsească pe Manchester United în vara acestui an](https://img.observatornews.ro/0/2024/4/25/573685/casemiro-1b41f91c.webp?w=430&f=2&v=2)
- Manchester United, Chelsea Londra şi Tottenham Hotspur sunt echipele din Premier League care ar urma să treacă prin remanieri masive în vară.
Dacă FC Liverpool, Manchester City şi Arsenal Londra se menţin în lupta pentru câştigarea Premier League, Manchester United, Chelsea Londra şi Tottenham Hotspur au avut sezoane sub aşteptări şi se pregătesc de remanieri masive în vară.
Tottenham Hotspur, actualmente locul 5 în Anglia, şi Chelsea Londra, formaţie aflată pe locul 9, vor să-şi reducă în mod semnificativ numărul de jucători avuţi la dispoziţie şi pregătesc o triere a acestora, astfel încât să rămână doar cei cu care s-ar putea ataca podiumul din Premier League.
La momentul actual, Chelsea Londra pare avantajată în condiţiile în care beneficiază de o mulţime de jucători tineri, precum Nicolas Jackson, 22 de ani, sau Cole Palmer, 21 de ani, care ar putea forma un grup în creştere de calitate pe Stamford Bridge.
Rămâne însă de văzut dacă argentinianul Mauricio Pochettino este, într-adevăr, antrenorul de care Chelsea Londra are nevoie pentru a dezvolta grupul respectiv.
- Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei. Coventry City, învinsă la lovituri de departajare
- Tottenham - Newcastle, 0-4 în Premier League. Înfrângere dură pentru echipa lui Drăguşin. Fundaşul român a...
- Meciul FCSB-Manchester United, trăit cu sufletul la gură de suporteri: "Norocul nu a fost de partea noastră"
- Florin Tănase, după meciul FCSB - Manchester United: "Putea să intre un gol şi pentru noi, dar nu meritam"
- Gigi Becali, după meciul FCSB-Manchester United: "Dacă n-ai calitate în teren, n-ai ce să faci!"
Pe de altă parte, există informaţii care arată că Manchester United, actualmente locul 6 în Premier League, îşi doreşte, mai degrabă, să renunţe la jucătorii bătrâni şi despre care se consideră că nu mai au forţa necesară pentru a trage măcar la un loc pe podium în campionatul englez.
Printre fotbaliştii vizaţi se regăsesc nume precum brazilianul Casemiro, 32 de ani, sau francezul Raphael Varane, 31 de ani, dar Manchester United s-ar putea despărţi inclusiv de brazilianul Antony, care are o singură pasă de gol în 26 de meciuri jucate în actualul sezon din Premier League.
Cert este că lupta pentru titlul de campioană a Angliei se anunţă şi mai spectaculoasă în sezonul 2024-2025, în condiţiile în care este de aşteptat inclusiv ca FC Liverpool să treacă printr-o serie de schimbări după despărţirea de antrenorul german Jurgen Klopp, tehnician care a anunţat că părăseşte banca tehnică a "cormoranilor" la sfârşitul actualului sezon, 2023-2024.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰