Foto Olanda - Qatar 2-0, la Cupa Mondială din Qatar. Ţările de Jos au câştigat Grupa A şi s-au calificat în optimile de finală

Reprezentativa Olandei (Ţările de Jos) a câştigat, marţi, scor 2-0, meciul cu selecţionata Qatarului, din grupa A de la Cupa Mondială din Qatar. Olanda a început meciul în forţă. Gakpo a deschis scorul în meciul cu naţionala ţării gazdă, în minutul 26, fiind al treilea gol marcat de atacantul de 23 de ani la CM 2022. În minutul 49, Frenkie de Jong a înscris al doilea gol al partidei.

la 29.11.2022, 19:03

Selecţionata Olandei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar din postura de câştigătoare a Grupei A, după ce a învins echipa Qatarului cu scorul de 2-0 (1-0), marţi, pe Al Bayt Stadium din Al Khor.

Olanda - Qatar, la Cupa Mondială din Qatar. Echipele de start:

• Olanda: Noppert (Heerenveen) – Timber (Ajax), van Dijk(c) (Liverpool), Ake (Man. City) – Dumfries (Inter), de Roon (Atalanta), de Jong (Barcelona), Blind (Ajax) – Klaassen (Ajax) – Gakpo (PSV), Depay (Barcelona);
  • Qatar: Barsham (Al-Sadd) – Mohammad (Al-Duhail), Pedro Miguel (Al-Sadd), Khoukhi (Al-Sadd), Hassan (Al-Sadd), Ahmed (Al Gharafa) – Al Haydos(c) (Al-Sadd), Madibo (Al-Duhail), Hatem (Al Rayyan) – Almoez Ali (Al Duhail), Afif (Al-Sadd);

V-a trezit suspiciuni culoarea puilor din magazine?

Observator » Sport » Olanda - Qatar 2-0, la Cupa Mondială din Qatar. Ţările de Jos au câştigat Grupa A şi s-au calificat în optimile de finală