Simona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, luni, la New York, după ce a învins-o pe Carla Suarez Navarro (Spania/N. 11), cu 6-2, 7-5.

La final, după victoria contra ibericei, campioana noastră a analizat la cald disputa. Cheia spre succes a fost reprezentată de faptul că a jucat foarte agresiv, reuşind să ia mingea din urcare, astfel încât să nu îi dea timp adversarei.

“Meciul nu a fost uşor pentru mine. Am fost însă agresivă, am luat mingea devreme. Am reuşit să o împing pe adversară în spate, iar acest lucru a fost decisiv”, a spus Simona la final.

Vezi şi Victorie spectaculoasă pentru Simona Halep! Jucătoarea s-a calificat în sferturile de finală ale US Open, după 6-2, 7-5, cu spaniola Carla Suarez Navarro

Prezentă pentru a 7-a oară în sferturile unui Grand Slam (a doua oară la rând la US Open), Halep nu a uitat de partida cu Timea Babos, din turul anterior, una pe muchie de cuţit. Simona e fericită că şi-a îmbunătăţit considerabil jocul faţă de confruntarea cu jucătoarea din Ungaria şi a dezvăluit că era pregătită pentru un alt meci maraton.

“Mereu e ceva ce poţi face mai bine. M-a nemulţumit puţin că mi-a făcut break în setul doi, la 5-3. Dar per total sunt mulţumită, după partida mai grea din turul anterior, am reuşit să joc foarte bine. Acum am motive să zâmbesc, pe durata partidei am fost foarte concentrată. Nu m-am gândit niciodată la scor, ci doar la faptul că sunt dispusă să fac totul pentru victorie”, a declarat Simona.

35 de lei kilogramul de carne de miel înainte de Paşte. Consideraţi preţul acceptabil?

Observator » Sport » Simona Halep, în culmea fericirii după calificarea în sferturi la US Open: “Am motive să zâmbesc”