U Cluj a bătut-o pe FCSB cu scorul 2-1, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 16 din Superliga României. Este prima victorie a ardelenilor în fața roș-albaștrilor după 15 ani. Vicecampioana României a încheiat seria de 4 victorii în campionat și a plecat fără puncte de pe Cluj Arena.

la 01.11.2022, 01:51

U Cluj – FCSB 2-1. Ardelenii au ieşit învingători în derby-ul etapei, după două greşeli uriaşe ale FCSB-ului - Hepta/Arhivă

Echipa Universitatea Cluj a învins luni seara, pe teren propriu, echipa FCSB, scor 2-1, în ultimul meci al etapei a 16-a din Superligă, scrie news.ro.

Clujenii au deschis scorul în minutul 32, când Şut a pierdut balonul la un duel cu Bic, acesta i-a pasat lui Mamadou Thiam şi senegalezul a înscris cu un şut de la marginea careului. În minutul 39 Ioan Filip a profitat de o minge oprită de Edjouma şi a făcut 2-0 pentru Universitatea. Cordea a redus din diferenţă în minutul 87, dar U Cluj s-a impus cu 2-1 şi a întrerupt seria de victorii a FCSB.

Bucureştenii sunt pe locul 7, cu 20 de puncte, iar Universitatea Cluj e pe locul 11, cu 17 puncte.

Echipele de start de la U-Cluj - FCSB:

U Cluj: Gorcea – Șt. Vlădoiu, Pițian, D. Ispas, Briceag – Ov. Bic, R. Pires, I. Filip – Chipciu, Thiam, L. Fulop

Rezerve: P. Iliev – Fl. Ilie, Nowak, G. Simion, Purece, Remacle, Haită, Hofman, Bălan

Antrenor: Eugen Neagoe

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Tamm, Pantea – Edjouma, Ad. Șut, Olaru – Cordea, Compagno, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad – Haruț, I. Stoica, Oct. Popescu, Miculescu, M. Dulca, Nikolov, Radunovic, Radaslavescu

Antrenor: Nicolae Dică

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » U Cluj – FCSB 2-1. Ardelenii au ieşit învingători în derby-ul etapei, după două greşeli uriaşe ale FCSB