Video Vijeliile şi furtunile cu grindină au făcut prăpăd. Oamenii s-au trezit cu recoltele distruse: Gheaţă cât ouăle de găină
Canicula de la prânz a fost înlocuită, ieri după-amiază, de furtuni, ploi torenţiale şi căderi de grindină, în special în vestul ţării. La Hunedoara, vântul a pus la pământ copaci şi chioşcuri, iar un acoperiş a fost smuls de pe bloc. Şi în Timiş şi Cluj oamenii s-au trezit cu recoltele distruse de grindină, iar peste noapte au rămas fără curent electric. Peste 30 de avertrizări de vreme rea au fost emise doar în ultimele 24 de ore.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Timiş a fost doar unul dintre cele opt judeţe din ţară afectate de coduri roşii de ploi şi vijelii. În Sânnicolau Mare, furtuna cu grindină a făcut pagube uriaşe. Mulţi oameni au rămas fără curent electric, dar şi cu grădinile distruse.
''De 30 de ani n-am mai întâlnit aşa ceva!''
O furtună care a durat 40 de minute a smuls acoperişul unui bloc din Hunedoara şi a pus la pământ nouă copaci. Unul dintre ei s-a prăbuşit peste un balcon, iar un chioşc a fost spulberat de vânt. Pompierii au acţionat până târziu în noapte pentru a dezavecta străzile. Din fericire, nimeni nu a fost rănit. Nici în Cluj situaţia nu a stat mai bine. Vijelia care a început ieri după amiază în judeţ a făcut prăpăd.
''A fost groaznică. Tunete, fulgere şi ploaie puternică şi gheaţă. A bătut o gheaţă de...''
- Întreaga Românie a fiert la 40 de grade: "Ieri mi s-a făcut rău, am stat mult în soare şi după nu ştiam ce se...
- Experiment Observator. La o viteză a vântului de 130km/h, nu se mai poate sta în picioare. În Cehia, rafalele au...
- Ciclonul care a produs tornada devastatoare din Cehia vine spre România. La ce ne putem aștepta
''Au venit nişte nori, s-a întunecat. Şi numai ce-au venit nişte picuri mari şi după a dat gheaţa. În geam, peste tot! A fost alb pe jos, alb, alb. Şi după aceea gata, a venit aşa o vijelie de nu s-a mai văzut nimic.''
Mai multe râuri au ieşit din matcă
În Maramureş, râul Ruscova, un afluent al Vișeului, s-a umflat și a început să curgă cu buşteni prin localitatea Poienile de sub Munte. Codul roșu a durat aici până la miezul nopţii.
''Uitaţi, aici, ce gheaţă, cât ouăle de găină! Uitaţi! Doamne fereşte!''
Şi în Poiana Negrii, Suveava, un pârâu de munte a ieşit din matcă din cauza ploilor, iar apa a trecut prin sat, inclusiv prin mai multe curţi. Nu mai puţin de 31 de avertizări de furtună au fost emise de ieri şi până astăzi, de meteorologi.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰