Antena LIVE

Curs valutar

AUR, acuzată de propagandă politică la deschiderea anului universitar de la SNSPA. Reacţia studenţilor

Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) este acuzată de Liga Studenţilor SNSPA de propagadă politică la deschiderea anului universitar, după ce mai mulţi membri ai alianţei au împărţit fluturaşi prin care încercau să descurajeze studenţii să urmeze învăţământul superior, relatează news.ro.

De la 02.10.2023, 19:08
WhatsApp
Galerie (2)
AUR, acuzată de propagandă politică la deschiderea anului universitar de la SNSPA. Reacţia studenţilor Profimedia

Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) este acuzată, luni, de către Liga Studenţilor din SNSPA de propagandă politică la deschiderea anului universitar, unde reprezentanţi ai formaţiunii politice au împărţit fluturaşi cu diferite mesaje.

AUR descurajează tinerii să urmeze învăţământul superior

"Această formaţiune politică descurajează studenţii să urmeze învăţământul superior". au transmis studenţii, iar George Simion a precizat că mesajele sunt asumate. "Susţinem 100% ce e în acele pliante, e un mesaj asumat", a transmis liderul AUR. La rândul său, rectorul SNSPA, Remus Pricopie, a afirmat că George Simion a organizat un ”atac clasic de tip legionaro-fascist în spaţiul academic”.

"Nu este o noutate faptul că politicienii nedemocraţi sunt deranjaţi de universităţi, de gândirea critică şi cercetările serioase (...) George Simion, preşedintele AUR, a ales să promoveze discursul urii la SNSPA şi să redeschidă calea atacurilor legionaro-fasciste la adresa universităţilor. La ordinul său, a fost organizat un atac clasic de tip legionaro-fascist în spaţiul academic. Susţinătorii săi au distribuit pliante care îi îndeamnă pe studenţi să renunţe la studiile universitare şi să se înscrie în partidul AUR", a transmis, la rândul său, rectorul SNSPA, Remus Pricopie.

Pe acelaşi subiect

Ce spune conducerea SNSPA

"Universitatea este un spaţiu al libertăţii de exprimare şi de gândire, unde studenţii sunt încurajaţi să exploreze idei noi, să îşi dezvolte capacitatea critică şi să se angajeze în dialog deschis şi constructiv pe orice temă. Această libertate intelectuală este fundamentul unui învăţământ de calitate, care promovează înţelegerea profundă, toleranţa şi inovarea în societate. Singurele bariere de manifestare în spaţiul academic sunt legea şi bunul simţ. De aceea, politicieni nedemocratici, precum George Simion, au avut întotdeauna o problemă cu universităţile", a mai transmis Pricopie, referindu-se la "exemplele de tristă amintire ale legionarilor".

"Într-o şcoală de guvernare, în care se studiază principiile şi normele de organizare şi funcţionare ale unei societăţi democratice, este esenţial să se discute şi despre viruşii care pot afecta democraţia. Astăzi, studenţii SNSPA au asistat la o lecţie practică, în care au avut posibilitatea să vadă cum arată şi cum se manifestă un astfel de virus al democraţiei, respectiv cum acţionează un politician de factură legionară", a mai transmis rectorul SNSPA, precizând că, după o analiză sesioară, se va decide ”ce instituţii ale statului vor fi sesizate”.

"Nu putem să ignorăm creşterea manifestărilor politice de tip extremist, legionar, fascist, xenofob, antisemit, la care se adaugă o prezenţă tot mai accentuată a mesajelor publice de negare / ignorare a adevarului, inclusiv a evidenţelor ştiinţifice, cu scopul explicit de a conduce la dezbinare socială. În faţa acestor provocări, este mai important ca oricând să avem atitudini ferme faţă de atacurile la adresa democraţiei şi a echilibrului social. Rolul SNSPA în formarea unor specialişti în ştiinţele guvernării este fundamental, iar el nu va fi perturbat de exprimările şi acţiunile nedemocratice ale unor politicieni care lucrează zi de zi la dărâmarea României pro-europene şi euroatlantice, nu la ‘salvarea’ ei", a mai transmis Pricopie. 

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

aur propaganda simion snspa studenti
Întrebarea zilei
Impozit de 70% pe transferurile între rude, dacă banii nu sunt justificaţi. Sunteţi de acord?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025