Observator » Evenimente » Ziua mondială a oului a fost sărbătorită cu o omletă record, la Buziaș

Ziua mondială a oului a fost sărbătorită cu o omletă record, la Buziaș

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 13.10.2019, 01:43 | Modificat la 13.10.2019, 01:43

De Ziua Mondială a oului, în inima Banatului bucătarii au pregătit o omletă uriaşă, la care au folosit o mie de ouă.

De Ziua Mondială a oului, în inima Banatului bucătarii au pregătit o omletă uriaşă, la care au folosit o mie de ouă.

Găigana, aşa cum îi spune în zonă - este un preparat tradiţional din ouă, legume, cârnaţi şi slănină. Mirosul bucatelor încinse a adunat sute de pofticioşi în jurul tigăii.

Omletă record la Buziaș, de ziua mondială a oului

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Sub îndrumările atente ale bucătarilor, mai mulţi voluntari au tocat legumele şi carnea, pe care apoi le-au aşezat pe plita încinsă.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Iar după ce toate se rumenesc bine, se adaugă ingredientul vedetă: oul. Şi nu unul, ci o mie, pentru omleta uriaşă, care a prins formă într-un parc din Buziaş, sub privirile a zeci de pofticioşi.

Pe acelaşi subiect

Găigana, adică omleta bănăţeană, este un preparat care se găteşte numai după reguli moştenite din bătrâni.

Evenimentul - care marchează ziua internaţională a oului - a avut si un scop caritabil. Cei care au dorit au făcut şi o donație simbolica pentru a sprijini familiile nevoiașe din județ.