Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Gheișele și florile de cireş, sursă de inspirație pentru cea mai nouă colecția a casei Dior. Designerul a ales Kyoto ca loc de prezentare

Cultura vibrantă a gheișelor și florile de cireş japonez au fost principala sursă de inspiraţie pentru cea mai nouă colecţie a casei de modă Dior. Designerul a ales un celebru templu din Kyoto pentru a arăta lumii noile sale creaţii. Mii de pasionaţi de industria fashion au urmărit cu interes spectacolul live, pe reţelele de socializare. 

de Redactia Observator

la 15.04.2025 , 20:32

Grădina celebrului templu budist Toji a fost aleasă special de către creatoarea de modă Maria Grazia Chiuri pentru a prezenta noua colecţie de toamnă a casei Dior. Aleile cu cireşi proaspăt înfloriţi şi magnolii spectaculoase s-au transformat în podiumuri pentru modele, iar, la aproape fiecare colţ, câte un violonist a încântat spectatorii cu acordurile sale.

Noua colecție Dior

Compleurile şi jachetele inspirate de tradiţionalul kimono japonez au fost vedetele colecţiei. Însă şi rochiile de seară din catifea sau mătase naturală, cu imprimeuri florale, au furat privirile publicului. 

Articolul continuă după reclamă

Tot de inspiraţie japoneză au fost şi încălţările manechinelor. Unele au purtat sandale cu talpă joasă şi curele legate pe picior, dar altele au defilat pe potecile pietruite desculţe.

Christian Dior și-a prezentat pentru prima dată colecțiile impresionante, în Japonia, în 1953. În acel an, fondatorul casei de modă a început să colaboreze cu un atelier de mătase din Kyoto, cu ajutorul căruia a proiectat o serie de look-uri desăvârşite pentru colecția sa haute couture. 

"Legătura cu Japonia este extrem de evidentă şi foarte puternică. Domnul Dior a fost foarte ataşat de această ţară", a declarat Maria Grazia Chiuri.

Începând din 1953 au existat colecţii, referinţe şi prezentări de modă în Tokyo, Kyoto şi Osaka.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi hotărât cu cine votaţi pentru Primăria Capitalei?
Observator » Ştiri externe » Gheișele și florile de cireş, sursă de inspirație pentru cea mai nouă colecția a casei Dior. Designerul a ales Kyoto ca loc de prezentare