Observator » Ştiri externe » Doi morţi şi un rănit în urma unui atac armat la un centru de detenţie pentru imigranţi din Dallas

Doi morţi şi un rănit în urma unui atac armat la un centru de detenţie pentru imigranţi din Dallas

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 24.09.2025, 17:05 | Modificat la 24.09.2025, 17:34

Două persoane au fost ucise, iar o a treia a fost rănită miercuri, în urma unui atac armat, într-un centru de detenţie al Poliţiei federale a imigraţiei (ICE), la Dallas, în Texas. Atacatorul s-a împuşcat.

”Detaliile sunt în continuare imprecise, dar putem confirma că există mai multe persoane rănite şi ucise. Atacatorul s-a sinucis prin împuşcare", a anunţat pe X oficialul american însărcinat cu Securitatea Internă Kristi Noem.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Motivul atacului este încă necunoscut. Potrivit postului Fox4, victimele erau deţinuţi ai centrului.

Articolul continuă după reclamă

"Informaţii preliminare arată că este vorba despre un lunetist", a declarat a declarat la CNN directorul interimar al ICE Todd Lyons.

Atacatorul era urcat pe acoperişul unui clădiri din vecinătate cu o puşcă, au declarat postului Fox4 surse din cadrul poliţiei. Bărbatul s-a sinucis la sosirea agenţilor de poliţie.

Deşi momentan nu există dovezi că atacul ar fi vizat angajaţii centrului de detenţie al Poliţiei federale a imigraţiei din Dallas, vicepreşedintele american J.D. Vance a postat un mesaj pe reţeau X în care cere încetarea atacurilor asupra forţelor de ordine.

Pe acelaşi subiect

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

"Mă rog pentru toți cei răniți în acest atac și pentru familiile lor", a mai spus J.D. Vance.