Pisică aproape degerată, cu răni pe corp, fotografiată în timp ce dă cu lăbuțele într-un geam pentru a cere ajutor

De Daniel Murărescu.
Publicat: 03.01.2021, 16:45.
Actualizat: 03.01.2021, 18:04
O pisică înghețată la propriu de frig, cu degerături, dinți stricați și paraziți, a fost fotografiată în timp ce dă cu lăbuțele în geamul unei case, într-o ultimă încercare de a-și salva viața. Delicata felină a fost adăpostită, dusă la veterinar și ulterior adoptată de o familie primitoare din Canada.

Pisica, rănită, a bătut în geamul unei locuințe, pentru a cere ajutor
One cat at a time / Facebook
- Pisica a mers prin zăpadă din casă în casă, simțind că nu mai poate rezista frigului și rănilor
- Efortul a fost răsplătit, iar după luni de recuperare felina are o nouă familie iubitoare
O femeie din Canada a fost cea care a găsit-o pe felina suferindă, chiar în timp ce încerca să se facă auzită, la fereastra casei. Afară era un frig năprasnic, iar pisica părea rănită și în pragul colapsului.
Fără a sta pe gânduri, canadianca a sunat imediat la o asociație ce adăpostește pisici, iar Marie Simard, o iubitoare a animalelor, a dus-o imediat la adăpost.

Aslan era într-o stare gravă, atunci când a fost găsită
One cat at a time / Facebook
Aslan, așa cum a fost denumită pisica, avea degerături, dinți stricați, o rană provocată de o mușcătură, viermi, diabet și o alergie ce îi lăsase urme pe piele - afecțiuni ce ar fi doborât-o în scurt timp, dacă nu ar fi cerut ajutorul.
Reprezentanții asociației au făcut investigații și au aflat că pisica nu trăia în sălbăticie, ci fusese pierdută, foarte probabil din cauza neglijenței stăpânilor.

Felina a fost adoptată între timp
One cat at a time / Facebook
"Analizele de sânge erau atât de rele încât a trebuit să stea spitalizată câteva zile, pentru a fi stabilizată, înainte de a ajunge la familia adoptivă. Veterinarul a spus că Aslan era atât de bolnavă și epuizată, că nu ar fi supraviețuit iernii dacă nu ar fi primit îngrijire imediată", a mai povestit iubitoarea de animale, potrivit Bored Panda.

Pisica adoră să doarmă mult, ca orice felină care se respectă
One cat at a time / Facebook
Pisica, salvată de Valentine's Day, și-a revenit între timp și a ajuns la o familie care o îngrijește.
"E foarte afectuoasă. A uitat de viața de afară, nici nu încearcă să mai iasă. Îi place să doarmă pe o pernă", a povestit Marie.



Top știri

Un şofer de TIR angajat în România, descoperit de poliţiştii germani că se află pe traseu de patru luni. Bărbatul doarme de atunci doar în cabină
Poliţiştii germani, care au oprit un şofer de TIR angajat în România, pe autostrada A9, în apropiere de Berg, districtul Hof, Bavaria, au aflat cu surprindere că acesta se afla pe drum de la mijlocul lui septembrie 2020.

Femeia care și-a părăsit soțul pentru fiul vitreg i-a născut acestuia o fiică. Fostul soț condamnă relația dintre cei doi

O tânără se luptă să trăiască, după ce a căzut într-o groapă cu apă clocotită, în Rusia

Un adolescent și-a construit un refugiu în zăpadă, pentru a se adăposti peste noapte. Tânărul se rătăcise cu snowmobilul

O adolescentă din Cluj a aşteptat 9 luni să se întâlnească cu un tânăr cunoscut pe Facebook. Băiatul a batjocorit-o la petrecerea de Revelion








18:45 |
![]() |
Brigitte&Pastramă |
20:00 |
![]() |
Jurământul |
23:45 |
![]() |
Xtra Night Show |
17:00 |
![]() |
Acces Direct |
17:30 |
![]() |
CulTour |
09:00 |
![]() |
Star Matinal |
08:00 |
![]() |
Neatza cu Răzvan şi Dani |
14:00 |
![]() |
Mireasa |
19:45 |
![]() |
Showbiz Report |
12:00 |
![]() |
Observator 12 |
22:00 |
![]() |
Giani Kiriță – Antrenat la Școla Vieții |
13:30 |
![]() |
Mireasa |
19:00 |
![]() |
Observator 19 |
18:45 |
![]() |
Mămici de pitici cu lipici |
13:00 |
![]() |
Cea mai tare din parcare |