Observator » Ştiri politice » Ministrul Energiei: "România are depozitele de gaze umplute la 95,5%, cu mult peste media UE"

Ministrul Energiei: "România are depozitele de gaze umplute la 95,5%, cu mult peste media UE"

Ministrul Energiei: "România are depozitele de gaze umplute la 95,5%, cu mult peste media UE" Ministrul Energiei: "România are depozitele de gaze umplute la 95,5%, cu mult peste media UE" - Hepta
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 08.10.2025, 18:01 | Modificat la 08.10.2025, 18:01

România intră în sezonul rece cu depozitele de gaze naturale umplute la 95,5%, cu mult peste media Uniunii Europene de 82,8%, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Potrivit ministrului, România are în vigoare o schemă de plafonare-compensare până în 31 martie, care garantează absența fluctuațiilor de preț. Astfel de fluctuații ar pune presiune pe bugetul de stat.

Întrebat despre episoadele de aproape-blackout din februarie și perioada Paștelui, ministrul a exprimat încredere în echipa Departamentului Energetic Național și a menționat că se lucrează la renegocierea cu Comisia Europeană pentru păstrarea centralelor pe cărbune și la digitalizarea rețelelor electrice.

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările