Observator » Ştiri sociale » Imagini de groază la sediul poliţiei din Popeşti Leordeni. Toaleta e în... fundul curţii

Imagini de groază la sediul poliţiei din Popeşti Leordeni. Toaleta e în... fundul curţii

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 05.03.2018, 19:32 | Modificat la 05.03.2018, 21:13

În secolul 21, într-o ţară europeană, există instituţii în care trebuie să te ţii de nas, la propriu.

În secolul 21, într-o ţară europeană, există instituţii în care trebuie să te ţii de nas, la propriu. Sunt sectii de poliţie în care, din lipsa banilor, grupurile sanitare au rămas în curte, iar condiţiile sunt greu de descris. O astfel de situaţie este, de pildă, în Popeşti-Leordeni,la doi paşi de capitală.

Aşa arată grupul sanitar destinat publicului, la un post orăşenesc de poliţie din judeţul Ilfov. Practic, un focar de infecţie, în centrul oraşului Popeşti Leordeni. Localnicii sunt îngroziţi de el. "Mi s-a întâmplat şi mie de vreo două, trei ori să mă cheme natura şi am zis, unde aveţi o toaletă, să fac şi eu o treabă, şi mi-a zis: vedeţi că e-n fundu' curţii."

De aceleaşi condiţii par să aibă parte şi agenţii care lucrează în acest post.

Articolul continuă după reclamă

"M-am oripilat. Este o latrină groaznică. Cred că Hollywood-ul ar trebui să vină să ia 2, 3 secvenţe, să le bage într-un film de groază." În interiorul clădirii există, totuşi, o toaletă mică. Oamenii spun că ar fi folosită de către cei din conducerea secţiei.

De vină par să fie banii. Anul trecut, Inspectoratul de Poliţie Ilfov a trebuit să împartă 21.000 de lei la 40 de posturi locale pentru investiţii, dar şi la sediul central.

Tot aproape de Bucureşti, la Cernica, sediul poliţiei stă să cadă, iar toaletă nu exista până când a fost adusă una ecologică.  

Pe acelaşi subiect

Într-o situaţie asemănătoare sunt zeci de posturi de poliţie în toată ţara.