Observator » Ştiri sociale » Promovare de 50,68% la simularea evaluării naționale

Promovare de 50,68% la simularea evaluării naționale

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 06.03.2015, 18:43 | Modificat la 06.03.2015, 18:45

Promovarea la simularea evaluării naționale este de 50,68% la nivelul țării, cu 1,85% mai mare față de anul trecut

Promovarea la simularea evaluării naționale este de 50,68% la nivelul țării, cu 1,85% mai mare față de anul trecut. 

Potrivit acestuia, au fost prezenți la examene 180.442 elevi, cu 1,46% mai mulți decât în anul precedent.

"180.442 elevi au fost prezenți la simularea evaluării naționale, ceea ce înseamnă o creștere cu 1,46% față de 2014. Numărul elevilor cu medii în intervalul 5-10 este de 91.445, procentul de promovare fiind de 50,68%, ceea ce înseamnă o creștere cu 1,85% față de 2014", a afirmat ministrul.

Articolul continuă după reclamă

Promovarea în Capitală la simularea evaluării naționale este de 64%, a declarat vineri, pentru AGERPRES, inspectorul pe probleme de imagine în cadrul Inspectoratului Școlar al Municipiului București, Marian Banu.

"Au fost prezenți la simularea evaluării naționale în București 12.524 de elevi. Dintre aceștia, 64% au luat 5 și peste 5", a precizat Banu.

Astfel, la Limba și literatura română, 80,41% au luat note de 5 și peste 5, iar la Matematică, 50,34% au luat note de 5 și peste 5. Au fost înregistrate 10 medii de 10.

Pe acelaşi subiect

Probele la simularea evaluării naționale s-au desfășurat în zilele de 23 februarie — Limba și literatura română, 24 februarie — Matematică, iar elevii aparținând minorităților naționale au susținut și proba la Limba maternă în data de 25 februarie.