Internaţionalul portughez al echipei Real Madrid, Cristiano Ronaldo, a reacţionat pe Instagram, după ce federaţia spaniolă a menţinut suspendarea sa de cinci meciuri, precizând că este o sancţiune exagerată şi ridicolă.

"Este imposibil să nu reacţionezi într-o astfel de situaţie. 5 meciuri!! Consider că este exagerat şi ridicol, asta se numeşte persecuţie! Le mulţumesc colegilor şi fanilor pentru susţinere", a notat Ronaldo pe contul său de Instagram.

Comisia de Apel a federaţiei spaniole (RFEF) a ratificat, miercuri, suspendarea de cinci meciuri a internaţionalului portughez al echipei Real Madrid, Cristiano Ronaldo, decisă după prima manşă a Supercupei Spaniei.

Astfel, Ronaldo ratează va rata returul Supercupei Spaniei, programat în această noapte, şi meciurile cu Deportivo, Valencia, Levante şi Real Sociedad.

La partida de duminică, Ronaldo a intrat pe teren în minutul 58, la scorul de 1-0, pentru Real Madrid, în locul lui Benzema. El a marcat golul de 2-1, în minutul 80, după care şi-a scos tricoul, primind un cartonaş galben pentru gestul său. Portughezul a încasat al doilea galben în minutul 82, când arbitrul a considerat că a simulat o cădere în careu. Nervos că a fost eliminat, Ronaldo l-a împins, nu foarte tare, pe centralul aflat cu spatele la jucător.

Real Madrid a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-1 (0-0), pe FC Barcelona, în prima manşă a Supercupei Spaniei. Golurile au fost marcate de Messi '77 (p), respectiv Pique '50 (autogol), Ronaldo '80 şi Asensio '90.

Unde vă petreceţi Sfintele Paşti?

Observator » Sport » Cristiano Ronaldo se plânge că este PERSECUTAT, după ce federaţia spaniolă de fotbal a menţinut suspendarea sa de cinci meciuri (VIDEO)