Dinamo a părăsit Europa League după ce a fost învinsă cu 3-0 de Athletic Bilbao

Dinamo București a părăsit Europa League după ce a fost învinsă de echipa spaniolă Athletic Bilbao cu scorul de 3-0 (2-0), în această seară, pe stadionul San Mames din Bilbao, în manșa secundă a turului al treilea preliminar al competiției.

Alin Tarnovschi
de Alin Tarnovschi

la 04.08.2017, 00:01

Bascii s-au impus prin golurile marcate de Raul Garcia (24, 49), Aritz Aduriz (86), după ce la București scorul a fost egal, 1-1.

Athletic a dominat jocul și a învins fără emoții, dar Dinamo a dat o replică destul de bună, însă a avut dificultăți în a găsi drumul spre poarta lui Herrerin.

Gazdele au marcat încă din min. 12, prin Aduriz, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

În min. 23, Bilbao a trecut pe lângă deschiderea scorului prin Raul Garcia, care a reluat cu capul puțin pe lângă poartă. Un minut mai târziu, același Garcia devia mingea în poartă, la voleul expediat de Oscar De Marcos, în urma unui corner. Raul Garcia a reușit ''dubla'' în min. 29, cu un voleu la colțul lung, la centrarea lui Benat Etxebarria.

Athletic a mai avut o oportunitate până la pauză, dar Aduriz (33) a tras peste poartă de la 18 metri.

În repriza secundă, Muniain a pătruns periculos, iar șutul său a fost respins de Penedo în bara propriei porți (65). Aduriz a reluat peste poartă cu capul (69), la centrarea lui Balenziaga.

Dinamo a reușit să își creeze două situații notabile, însă fără a concretiza: Anton a executat un corner la colțul scurt, Albin a deviat mingea, iar aceasta a lovit bara (75), apoi sud-africanul Mahlangu (83) a pătruns bine pe centru, dar șut pe lângă poartă din poziție bună.

Bilbao a închis tabela în min. 86, pe contraatac, când Susaeta l-a găsit liber pe Aduriz, iar acesta a marcat cu un șut la colțul lung.

sursa: Agerpres.

Ce alegeți de 1 Mai, grătar la pădure sau grătar la terasă?

Observator » Sport » Dinamo a părăsit Europa League după ce a fost învinsă cu 3-0 de Athletic Bilbao