Dinamo – UTA 2-0, FC Voluntari – U Cluj 0-1, Oţelul – FC Botoşani 2-0, Poli Iaşi – Petrolul 2-0 şi FCU Craiova – Hermannstadt 1-3 au fost meciurile din ultima etapă a play-out-ului Ligii 1

la 13.05.2024 , 07:35

Pe stadionul Arcul de Triumf, Dinamo a înscris în minutul 14, când Amzăr a centrat excelent şi Abdallah, jucătorul căruia i s-a redus suspendarea, a marcat al cincilea gol stagional pentru Dinamo. După numai patru minute Patriche a reluat din careu în plasă, după un corner executat de Amzăr. Din minutul 10 arădenii au rămas în zece, după eliminarea lui Ezekiel, iar pe final de meci a fost eliminat şi dinamovistul Patriche, dar Dinamo a marcat şi va merge la baraj, scrie news.ro

Oţelul Galaţi - FC Botoşani 2-0

Cum toate meciurile urmau să ia startul la aceeaşi oră, probleme cu nocturna de la Galaţi au dat emoţii, dar lucrurile s-au rezolvat în timp util şi etapa decisivă pentru stabilirea retrogradatelor din Superligă a început fără probleme. Primul gol a fost marcat de Oţelul, la Galaţi, în meciul cu FC Botoşani, Gaitan deschizând scorul în minutul 12. Deşi au avut un gol anulat, în minutul 37, gălăţenii au făcut 2-0, Rusevic marcând printre picioarele portarului oaspete. Gazdele au mai avut un gol anulat, în minutul 90+1 şi partida s-a încheiat cu victoria Oţelului, 2-0 cu FC Botoşani.

Articolul continuă după reclamă

FC Voluntari – Universitatea Cluj 0-1

Universitatea Cluj a marcat la Voluntari dintr-un penalti transformat de Dan Nistor, în minutul 18 şi s-a impus cu 1-0, ilfovenii retrogradând în liga secundă.

FCU Craiova – FC Hermannstadt 1-3

La Craiova, Hermannstadt a înscris, dar golul a fost anulat de VAR pentru ofsaid, iar imediat după pauză, Blănuţă a deschis scorul şi FCU Craiova conducea cu 1-0. Sibienii au întors însă scorul în numai patru minute. Sota Mino a egalat în minutul 55, iar Gabi Iancu a adus oaspeţii în avantaj în minutul 59. Acelaşi jucător a înscris pentru 3-1 în minutul 82. După gol, fanii olteni au rupt scaune din tribune şi le-au aruncat pe teren, iar meciul a fost întrerupt câteva minute. Jandarmii au fost pregătiţi să intervină, însă arbitrul Marian Barbu a decis să trimită jucătorii la vestiare, relând meciul după minute bune. Hermannstadt s-a impus cu 3-1 şi oltenii se duc în Liga 2.

Politehnica Iaşi – Petrolul 2-0

Ieşenii au marcat târziu, dar după ce Itu a deschis scorul în minutul 68, Bettaieb a înscris şi el un minut mai târziu, pentru 2-0, care a fost şi scorul final din meciul Poli Iaşi – Petrolul.

FC Voluntari şi FCU Craiova au retrogradat, iar FC Botoşani şi Dinamo vor juca la baraj cu locurile 3/4 din Liga 2. FC Botoşani va întâlni CS Mioveni, iar Dinamo va juca împotriva AFK Csikszereda.