Echipa naţională a Senegalului s-a calificat în optimi, după victoria înregistrată marţi în meciul cu echipa din Ecuador. Ismaila Sarr, din penalti, în minutul 44, şi Koulibaly, în minutul 70, au fost marcatorii echipei africane. Pentru Ecuador a înscris Moises Caicedo, în minutul 67. Senegal a ocupat locul secund în Grupa A, cu 6 puncte.

la 29.11.2022, 19:30

Senegalezii și-au asigurat un loc în optimi
Ecuador - Senegal 1-2,la Cupa Mondială 2022. - Profimedia

Campioana Africii a jucat mai bine şi a reuşit să se impună, sud-americanii neavând niciun şut la poartă sau pe poartă în prima repriză. ''Leii din Teranga'' au fost periculoşi încă din primele minute, dar şutul lui Gana Gueye (3) a trecut milimetric pe lângă poartă. Dia (8) a şutat pe lângă ţintă, iar mingea expediată de Pape Gueye (15), din unghi, a fost reţinută de Galindez. Ismaila Sarr (24) şi Pathe Ciss (37) au fost lipsiţi de precizie, notează Agerpres.

În min. 42, Hincapie a avut o intrare imprudentă la Ismaila Sarr şi s-a acordat penalty, iar atacantul lui Watford a trasformat (44). După pauză, Ecuadorul a forţat egalarea, însă Cifuentes (49) nu i-a dat mari emoţii lui Mendy cu un şut de la 20 m. ''La Tri'' a marcat în min. 68, prin Moises Caicedo, care a reluat din 3 metri mingea deviată de Torres, după un corner executat de Plata, însă echipa antrenată de Gustavo Alfaro nu s-a bucurat decât două minute.

În min. 70, la o lovitură liberă bătută de Gana Gueye, golgheterul ecuadorian Enner Valencia a respins greşit şi Kalidou Koulibaly a marcat din colţul careului mic. A fost primul gol la naţională reuşit de fundaşul echipei Chelsea. Ecuadorienii au căutat golul care să îi ducă în optimi, dar echipa lui Aliou Cisse a părut că rezistă fără mari probleme. Ecuadorul a mai avut un şut din careu, prin Plata (76), dar Mendy a fost la post. Dia (82) putea închide conturile, dar şutul său a ocolit poarta.

În ciuda faptului că a avut destul timp la dispoziţie, sud-americanii nu au reuşit să mai aibă ocazii de gol, remarcându-se doar o lovitură de cap a lui Porozo (90+4), imprecisă însă. Senegalul a reuşit să atingă sferturile de finală în 2002, la prima sa Cupă Mondială, iar la ediţia din 2018 a ratat ieşirea din grupă la un criteriu incredibil, punctele fair play, Japonia având câştig de cauză. ''Leii din Teranga'' au încheiat grupa pe locul secund şi vor juca în optimile de finală pe 4 decembrie, contra câştigătoarei Grupei B, care poate fi Anglia (celelalte echipe din grupă sunt Iran, SUA şi Ţara Galilor).

Ce echipe au trimis pe teren selecționerii?

Echipele de start pentru meciul dintre selecţionatele Ecuadorului şi Senegalului, care a avut loc luni, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar:

Ecuador: 1. Hernan Galindez - 17. Angelo Preciado, 2. Felix Torres, 3. Piero Hincapie, 7. Pervis Estupinan - 21. Alan Franco, 8. Carlos Gruezo, 23. Moises Caicedo - 19. Gonzalo Plata, 11. Michael Estrada, 13. Enner Valencia (căpitan). Selecţioner: Gustavo Alfaro.

Rezerve: 12. Wellington Ramirez, 22. Alexander Dominguez - 4. Robert Arboleda, 5. Jose Cifuentes, 6. William Pacho, 9. Eduar Preciado, 10. Romario Ibarra, 14. Xavier Arreaga, 15. Angel Mena, 16. Jeremy Sarmiento, 18. Diego Palacios, 24. Djorkaeff Reasco, 25. Jackson Porozo, 26. Kevin Rodriguez.

Senegal: 16. Edouard Mendy - 21. Youssouf Sabaly, 3. Kalidou Koulibaly (căpitan), 22. Abdou Diallo, 14. Ismail Jakobs - 11. Pathe Ciss, 5. Idrissa Gana Gueye, 26. Pape Gueye - 13. Iliman Ndiaye, 9. Boulaye Dia, 18. Ismaila Sarr. Selecţioner: Aliou Cisse.

Rezerve: 1. Seny Dieng, 23. Alfred Gomis - 2. Formose Mendy, 4. Pape Abou Cisse, 6. Nampalys Mendy, 7. Nicolas Jackson, 8. Cheikhou Kouyate, 10. Moussa Ndiaye, 12. Fode Ballo, 15. Krepin Diatta, 17. Pape Sarr, 19. Famara Diedhiou, 20. Cheikh Bamba Dieng, 24. Moustapha Name, 25. Mamadou Ndiaye.

Arbitru: Clement Turpin; arbitri asistenţi: Nicolas Danos, Cyril Gringore (toţi din Franţa); al patrulea oficial: Istvan Kovacs (România)

Observator » Sport » Ecuador - Senegal 1-2, la Cupa Mondială 2022. Senegalezii și-au asigurat un loc în optimi