Americanca Sofia Kenin, locul 15 WTA, este prima jucătoare calificată în marea finală de la Australian Open, după ce s-a impus în fața australiencei Ashleigh Barty, locul I WTA, în semifinale, cu scorul de 7-6, 7-5.

Veronica Micu
de Veronica Micu

la 30.01.2020, 07:23

Americanca Sofia Kenin, locul 15 WTA, este prima jucătoare calificată în marea finală de la Australian Open
Surpriză la Australian Open. Prima jucătoare calificată în marea finală este americanca Sofia Kenin - Hepta

În primul set, liderul mondial a avut două mingi de set, la 6-4, în tie-break, dar nu le-a fructificat.

Apoi, după ce a condus cu 5-3, Barty a servit pentru a egala la seturi, la 5-4, a ratat alte două mingi de set, iar Kenin a reuşit break-ul şi a câştigat şi următoarele ghemuri, impunându-se după un meci care a durat o oră şi 45 de minute.

Sofia Kenin, pentru prima dată într-o finală a unui turneu de Grand Slam

Anterior acestei competiţii, Kenin, 21 de ani, născută la Moscova, nu trecuse niciodată de optimile de finală ale unui grand slam.

A doua semifinală este cea dintre Simona Halep și Garbine Muguruza, care urmează să se joace pe Rod Laver Arena.

Sofia Kenin este pentru prima dată într-o finală a unui turneu de Grand Slam.

V-a trezit suspiciuni culoarea puilor din magazine?

Observator » Sport » Surpriză la Australian Open. Prima jucătoare calificată în marea finală este americanca Sofia Kenin