Video Ilie Sprincean și Oleg Nuță, calificați la Paris 2024, după finala de 500 de metri la CM de kaiac-canoe

Ilie Sprincean şi Oleg Nuţă au terminat finala mondială de la Duisburg, Germania, pe locul 6 la canoe dublu 500 m și au calificat ambarcațiunea tricoloră la Jocurile Olimpice de la Paris. Competiția a fost urmărită LIVE în AntenaPLAY.

la 27.08.2023, 17:10

Vezi și

Canoiștii români Ilie Sprincean și Oleg Nuță au terminat finala mondială de la Duisburg pe locul 6 la canoe dublu 500 m și au calificat ambarcațiunea tricoloră la Jocurile Olimpice de la Paris.

Ilie Sprincean și Oleg Nuță, calificați la Jocurile Olimpice de la Paris

Ilie Sprincean și Oleg Nuță, sportivi originari din Republica Moldova, medaliați europeni și mondiali la juniori, reprezintă acum culorile României, fiind antrenați de Florin Popescu. Podiumul probei a fost ocupat în ordine de echipaje din Germania, China și Spania.

România se întoarce de la Campionatele Mondiale 2023, cu 3 medalii și 3 sportivi calificați la JO Paris 2024.

Cătălin Chirilă, aur în finala de 500 de metri și argint în finala de 1.000 de metri

Cătălin Chirilă a obţinut medalia de argint la 1.000 de metri, după ce a cucerit aurul la 500 de metri. Cătălin Chirilă a obţinut, odată cu argintul la 1.000 de metri, calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

Vineri, Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur în finala de 500 de metri. Chirilă, care a avut cei mai buni timpi în serii (01 min. 47 sec. 349/1000) şi semifinale (1 min. 46 sec. 861/1000), s-a impus în finală cu timpul de 1 min. 45 sec. 373/1000, fiind urmat de germanul Conrad Scheibner, în 01 min. 45 sec. 723/1000, şi de moldoveanul Serghei Tarnovschi, în 01 min. 46 sec. 746/1000.

Cătălin Chirilă şi-a îmbunătăţit astfel performanţa la 500 metri (probă neolimpică), după ce anul trecut obţinuse argintul la Mondialele de la Dartmouth (Canada).

Când ţineţi post negru, renunţaţi inclusiv la apă?

Observator » Sport » Ilie Sprincean și Oleg Nuță, calificați la Paris 2024, după finala de 500 de metri la CM de kaiac-canoe