Surpriză la Wimbledon: Karolina Pliskova a fost eliminată în optimile turneului. Competiţia a rămas astfel doar cu o sportivă din top 10 WTA.

Karolina Pliskova într-un meci de tenis
Karolina Pliskova pe teren la Madrid Open, în 2018 - Abaca Press via Hepta

Karolina Pliskova a pierdut în faţa olandezei Kiki Bertens, în 2 seturi, cu scorul 6-3, 7-6. Sportiva din Cehia era favorita numărul 7 la câştigarea Marelui Şlem.

În competiţie a mai rămas din top 10 WTA doar Angelique Kerber, locul 10 în clasament, care este însă cotată ca favorita numărul 11 la câştigarea turneului.

Kerber o întâlneşte în optimi pe Belinda Bencic. În sferturi s-au calificat Camila Giorgi, locul 52 mondial, Dominika Cibulkova şi Jelena Ostapenko, locul 12 WTA.

Simona Halep a fost eliminată în turul 3 la Wimbledon, după ce a pierdut cu  3-6, 6-4, 7-5, cu taiwaneza Su-Wei Hsieh.

Sursa: News.ro

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » Karolina Pliskova, eliminată de la Wimbledon. O singură sportivă din top 10 mai e în competiţie