România - Bulgaria 0-0. Dennis Man a ratat un penalty

Naţionalele de fotbal ale României şi Bulgariei au terminat la egalitate, 0-0, marţi seara, într-un meci amical jucat pe Stadionul Steaua din Bucureşti, penultimul test al tricolorilor înaintea EURO 2024.

la 05.06.2024 , 00:06

Echipa Naţională de fotbal a României
Echipa Naţională de fotbal a României - Profimedia Images

Ultimul amical înainte de startul turneului final va fi pe 7 iunie, cu Liechstenstein, de la 21:00, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Tricolorii nu au reuşit să se impună în faţa unei rivale tradiţionale, care nu s-a mai calificat de mult timp la un turneu final.

Echipa României, cu mai puţin de două săptămâni înaintea debutului său la turneul final al Campionatului European din Germania (14 iunie-14 iulie), nu a reuşit să impresioneze, ratând şi un penalty în repriza secundă.

Desfăşurarea meciului România - Bulgaria

România a făcut o primă repriză destul de bună, oaspeţii neavând nicio ocazie clară de gol.

Echipa pregătită de Edward Iordănescu a fost aproape de deschiderea scorului în min. 3, când, după o combinaţie frumoasă cu Dennis Man, Răzvan Marin a şutat la colţul scurt, dar portarul Diulgherov a respins.

Man a creat şi el pericol în min. 20, dar şutul său a fost blocat de Alex Petkov.

Denis Drăguş (44) a ratat spectaculos înainte de pauză, reuşind o preluarea de efect, dar a şutat pe lângă poartă.

În debutul reprizei secunde (50), România a primit penalty la un duel între Atanasov şi Stanciu, însă Dennis Man a executat foarte slab ,şi Diulgherov a respins (51).

Bulgarii au prins curaj după această ratare şi Kolev a avut prima ocazie a oaspeţilor (53), dar Niţă a respins şutul său din întoarcere. Acelaşi Niţă s-a remarcat (58) la şutul lui Marin Petkov.

România a mai avut două încercări ofensive notabile, însă Coman a şutat peste poartă (67), iar mingea trimisă de Hagi (70) nu i-a pus probleme lui Diulgherov.

Ultimul sfert de oră a aparţinut oaspeţilor, care şi-au creat câteva situaţii bune la poarta lui Niţă.

Portarul naţionalei României a respins (82) o minge trimisă periculos spre buturile sale de Drăguşin, apoi a reţinut şuturile expediate de Martin Mincev (85) şi Iliev jr (90).

România va mai juca un meci de pregătire înaintea EURO 2024, pe 7 iunie, cu Liechtenstein, tot pe Stadionul Steaua (21:00).

România va debuta la EURO 2024 pe 17 iunie, împotriva Ucrainei, la Munchen, iar apoi va mai înfrunta în Grupa E selecţionatele Belgiei, pe 22 iunie la Koln, şi Slovaciei, pe 26 iunie la Frankfurt.

România - Bulgaria 0-0

Dennis Man a ratat un penalty în min. 51 (a apărat Ivan Diulgherov).

Bucureşti, Stadionul Steaua: circa 19.000 spectatori

meci amical

Au evoluat echipele:

România: 1. Florin Niţă - 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 4. Adrian Rus (5. Ionuţ Nedelcearu, 69), 11. Nicuşor Bancu (22. Vasile Mogoş, 69) - 18. Răzvan Marin, 6. Marius Marin (14. Ianis Hagi, 61) - 20. Dennis Man, 10. Nicolae Stanciu (căpitan; 21. Darius Olaru, 77), 13. Valentin Mihăilă (17. Florinel Coman, 61) - 19. Denis Drăguş (25. Daniel Bîrligea, 61). Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve neutilizate: 12. Horaţiu Moldovan, 16. Ştefan Târnovanu, 26. Răzvan Sava - 7. Deian Sorescu, 8. Alexandru Cicaldău, 9. George Puşcaş, 15. Adrian Şut, 23. Constantin Grameni, 24. Bogdan Racoviţan.

Bulgaria: 23. Ivan Diulgherov - 19. Ivan Turiţov, 3. Jivko Atanasov (15. Simeon Petrov, 90), 5. Alex Petkov, 18. Hristian Ivailov Petrov - 16. Marin Petkov (14. Gheorghi Rusev, 82), 20. Filip Krastev (22. Ilian Iliev, 72), 7. Gheorghi Kostadinov - 11. Kiril Despodov (căpitan; 8. Radoslav Kirilov, 71), 9. Aleksandar Kolev (17. Martin Mincev, 71), 25. Vasil Panaiotov (24. Serkan Yusein, 82). Selecţioner: Ilian Iliev.

Rezerve neutilizate: 1. Dimităr Mitov, 21. Svetoslav Vuţov - 2. Ertan Tombak, 4. Anghel Liaskov, 10. Gheorghi Mincev, 26. Viktor Popov.

Arbitru: Atilla Karaoglan; arbitri asistenţi: Ceyhun Sesigüzel, Cevdet Komurcuoglu (toţi din Turcia); al patrulea oficial: Marian Alexandru Barbu

Cartonaşe galbene: Marius Marin (28), Panaiotov (71).

Aţi folosit aerul condiţionat zilnic în ultima perioadă?
Observator » Sport » România - Bulgaria 0-0. Dennis Man a ratat un penalty