Naţionala de handbal feminin a României a pierdut medalia de bronz la Campionatul European, fiind învinsă duminică, la Paris, de reprezentativa Olandei, scor 24-20 (15-8), în finala mică a competiției.

România încheie astfel pe locul IV competiția europeană, în timp ce Olanda ia medalia de bronz.

Pentru România au marcat Elisei – Ardean 6 goluri, Chiper 3, Geiger 2, Buceschi 2, Perianu 2, Laslo 2, Zamfirescu 2, Pintea 1, iar de la Olanda s-a remarcat Groot 5 reuşite.

România a obținut locul 4 la Campionatul European de handbal feminin

Naţionala României a obţinut următoarele rezultate la Campionatul European din Franţa

România – Olanda 20-24 (8-15).

Jucătoarea Crina Pintea a fost inclusă în All Star Team, fiind desemnată cel mai bun pivot al Campionatului European. Cristina Neagu nu a mai jucat pentru România din faza semifinalelor, din cauza accidentării suferite.

Cristina Neagu susține echipa României în finala mică a Campionatului European de handbal feminin

Tricolorele şi-au asigurat şi calificarea directă la turneul final al Campionatului Mondial din 2019 (Japonia), fără a mai fi nevoie să joace faza play-off.

De la 18.30, campioana olimpică Rusia şi cea mondială Franţa vor juca pentru titlul european.

Sursa: News.ro

Observator » Sport » România pierde medalia de bronz la Campionatul European de handbal feminin, fiind învinsă de Olanda