Selecţionata României a fost învinsă de selecţionata Spaniei cu scorul de 3-0 (0-0), miercuri seara, pe Stadionul Steaua din Capitală, în primul său meci din Grupa B a Campionatului European de fotbal Under-21 din România şi Georgia.

la 21.06.2023, 23:47

Echipa naţională U21 a României a fost învinsă miercuri seara, pe teren propriu, scor 0-3, de echipa naţională U21 a Spaniei, într-un meci contând pentru grupa B a Campionatului European

Golurile au fost marcate de Alex Baena ’55, Miranda ’62 şi Sergio Gomez ‘90+5.

România a avut primul şut spre poartă prin Dragoş Albu, în minutul 5, dar spaniolii au pus stăpânire pe joc şi au avut o primă ocazie în minutul 28, prin Alex Baena, care a trimis puternic, pe lângă poartă. În minutul 31 Rodri a centrat pentru Sergio Gomez, în careu, dar acesta a trimis cu o lovitură de cap peste poartă. După alte două minute, Mihai Popa a ieşit greşit, iar Abel Ruiz nu a putut trimite pe poartă.

Repriza s-a încheiat cu Rodri depăşindu-l din nou pe Borza şi pasând în faţa porţii, de unde Abel Ruiz a avut o ratare monumentală, trimiţând pe lângă, din şase metri. S-a încheiat 0-0 după o primă repriză în care nici una dintre cele două echipe nu a avut şut pe poartă.

ROMÂNIA: M. Popa – Pantea, Racoviţan (cpt), Dican, Borza – Işfan, Dr. Albu, Pitu – L. Munteanu, Bîrligea, Octavian Popescu. SELECŢIONER Emil Săndoi

SPANIA: Tenas - Martinez, Paredes, Pacheco, Miranda - Blanco, Alex Baena - Rodri, Sancet, Sergio Gomez - Abel Ruiz (cpt). SELECŢIONER: Santi Denia

Arbitri: Erik Lambrechts – Jo de Weirdt, Kevin Monteny (toţi din Belgia) – Donatas Rumsas (Lituania).

Victorii surpriză în prima zi a Campionatului

Georgia U21 a furnizat miercuri prima surpriză majoră la Campionatul European de Fotbal U21. Într-un meci jucat la Tbilisi, în fața propriilor fani, gazdele au învins Portugalia U21, una din favoritele la câștigarea titlului. Ucraina U21 a obținut la rândul ei un succes împotriva Croației U21.

Georgia U21 – Portugalia U21 2-0 (2-0)

Au marcat Gagua (min. 37) și Sazonov (min. 45+1)

Ambele reușite l-au avut ca servant pe Tsitaishvili, jucătorul lui Lech Poznan. Portughezii au primit un cartonaș roșu, Araujo fiind eliminat în minutul 76 al partidei. Lusitanii au dominat partida, teritorial și la numărul de ocazii de poartă, dar nu au reușit să fructifice niciunul din cele 4 șuturi care au prins cadrul porții

Georgia este pe primul loc în Grupa A, după ce în celălalt meci al grupei, Olanda și Belgia au remizat 0-0.

Ucraina U21 – Croația U21 2-0 (1-0)

Au marcat Kashchuk (min. 19) și Sikan (min. 48)

Încă un meci câștigat de echipa dominată, croații contabilizând o posesie de 58% și un număr dublu de ocazii de poartă. Meciul s-a jucat pe Arena Giulești. Până la meciul dintre Spania U21 și România U21, din aceași grupă B, Ucraina este lidera clasamentului.

Nomazii digitali ar putea primi interdicţie în cafenele. Obişnuiţi să lucraţi în oraş?

Observator » Sport » România U21 - Spania U21 0-3, la EURO U21. Înfrângere pentru "tricolorii mici" în primul meci din faza grupelor