Simona Halep, locul I WTA, a acces în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open, după ce a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-1, 6-4, pe sportiva cehă Kristyna Pliskova, locul 94 WTA, venită din calificări.

Simona Halep a învins-o clar pe Kristyna Pliskova şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid - hepta.ro

Simona Halep a ridicat la nouă numărul victoriilor cu surorile Karolina şi Kristyna Pliskova, apropate toate în două seturi, în zece întâlniri, trei succese din toat atâtea meciuri obţinându-le cu jucătoarea cehă mai slab clasată. Un al zecelea triumf poate veni în turul următor, când liderul WTA o poate întâlni pe Karolina, locul 6 WTA, dacă aceasta va trece de americanca Sloane Stephens, locul 9 WTA.

Miercuri, Kristyna a sperat mult de la serviciul ei puternic, dar acesta a fost "agăţat" mai mereu de jucătoarea română. Odată mingea pusă în joc, Halep a dictat ritmul, cu agresivitate, cu unghiuri deschise, cu lovituri variate, stânga-dreapta, când scurte, când lungi, care au destabilizat-o pe jucătoarea cehă. Însă ceea ce a înclinat definitiv balanţa de partea româncei a fost serviciul ei. Cu 26 de centimetri mai scundă decât adversara sa, Halep a fost mai eficientă la serviciu. Doar trei puncte i-a luat Pliskova pe serviciu Simonei Halep, în primul set.

La 2-1 în setul I, Halep a avut nevoie de cinci mingi de break pentru a face 3-1. După acest ghem lung, setul a curs lin în direcţia dorită de Simona Halep, scor 6-1, după 28 de minute de joc.

Setul al doilea a fost echilibrat, pentru că Simona Halep nu a menţinut ritmul sufocant din prima parte a partidei, dar şi pentru că Pliskova a alergat mai mult, a jucat mai bine, a fost mai agresivă şi mai precisă. Până la 4-4, Pliskova a avut cinci mingi de break, inclusiv un 0-40, ratate toate. În ghemul al nouălea, Halep a fructificat prima ei minge de break din acest set şi a preluat conducerea cu 5-4, apoi a servit şi a închis meciul, cu 6-4, după o oră şi 15 minute de joc.

Calificarea în sferturi este recompensată la Madrid cu un premiu de 149.390 de euro şi cu 215 puncte WTA.

Vi s-a întâmplat să fiţi hărţuiţi într-un teambuilding?

Observator » Sport » Simona Halep a învins-o clar pe Kristyna Pliskova şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid