Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (67 WTA) a reușit duminică să se impună în finala turneului de tenis WTA 250 de la Istanbul, învingând-o pe belgianca Elise Mertens (17 WTA), principala favorită a competiției, în două seturi, cu 6-1, 7-6. Cîrstea a câștigat al doilea turneu WTA din carieră.

Ana Maria Ghiarasim
de Ana Maria Ghiarasim

la 25.04.2021, 20:44

Sorana Cîrstea a câştigat turneul de la Istanbul, al doilea trofeu WTA din carieră - Actionpress / WEISENER,FRANK via Hepta

Sorana Cîrstea a făcut un prim set de foarte bună calitate, pierzând un singur game, pe propriul serviciu, și reușind 3 break-uri.

Mertens a început mai bine setul doi, reușind un prim break în game-ul 4 și desprinzându-se apoi la 1-4. De la 2-5, Sorana Cîrstea a preluat inițiativa și a câștigat 4 game-uri la rând (6-5) și ajungând în situația de a servi pentru câștigarea turneului.

Deznodământul a fost însă amânat, Mertens reușind să egaleze cu un nou break și ducând setul la tiebreak, scrie Mediafax.

Tiebreak pe care Cîrstea l-a câștigat cu puține emoții, adjudecându-și setul, meciul și turneul.

Cîrstea a câștigat la Istanbul cel de al doilea turneu WTA din carieră, după cel din 2008, de la Tashkent (Uzbekistan)

Pentru câștigarea finalei, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu 29.200 USD și 280 puncte WTA.

Sunteţi de acord ca permisul auto să poată fi obţinut de la 17 ani?

Observator » Sport » Sorana Cîrstea a câştigat turneul de la Istanbul, al doilea trofeu WTA din carieră