Observator » Vremea » De miercuri, caniculă în România. Temperaturi resimţite de peste 40 de grade Celsius

De miercuri, caniculă în România. Temperaturi resimţite de peste 40 de grade Celsius

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 05.08.2019, 11:33 | Modificat la 05.08.2019, 11:36

De miercuri, se încălzeşte în toată România. Temperaturile cresc de la o zi la alta, astfel că, în weekend ne vom topi la 38 - 39 de grade Celsius. 

De miercuri, se încălzeşte în toată România. Temperaturile cresc de la o zi la alta, astfel că, în weekend ne vom topi la 38 - 39 de grade Celsius. 

Revine canicula în ţara noastră, începând de miercuri, 7 august.

În weekend, se se vor înregistra maxime de 39 de grade Celsius, mai ales în Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei, Dobrogea şi sudul Banatului. 

Articolul continuă după reclamă

Indicele temperaturã-umezealã (ITU) va atinge şi va depãşi uşor pragul critic de 80 de unitãţi, astfel că temperaturile resimţite de corpul uman vor depăşi 40 de grade Celsius.

În weekend, se se vor înregistra maxime de 39 de grade Celsius, mai ales în Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei, Dobrogea şi sudul Banatului

Meteorologii spun că nu vom scăpa de temperaturile caniculare prea curând. Va fi cald, cel puţin, până săptămâna viitoare.

Pe acelaşi subiect