Observator » Ştiri economice » Ministrul Energiei: "România plăteşte cel mai mare preţ la energie, în raport cu veniturile populaţiei"

Ministrul Energiei: "România plăteşte cel mai mare preţ la energie, în raport cu veniturile populaţiei"

Ministrul Energiei: "România plăteşte cel mai mare preţ la energie, în raport cu veniturile populaţiei" Ministrul Energiei: "România plăteşte cel mai mare preţ la energie, în raport cu veniturile populaţiei" - Profimedia
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 22.10.2025, 21:51 | Modificat la 22.10.2025, 21:54

România plăteşte cel mai mare preţ le energie, în raport cu veniturile populaţiei, iar o provocarea este de a găsi o soluţie pentru scăderea tarifului, a afirmat, joi, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la un eveniment de specialitate.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

El a afirmat că, în ultimii 10 ani, România a scos 7.000 de MW din producţie, prin centralele pe gaze şi cărbune, şi nu a pus nimic în loc, iar asta ne aduce în situaţia în care avem un deficit de 1.500 - 2.500 de MW în fiecare oră. Potrivit ministrului de resort, obiectivul este să avem mai multă energie pe piaţă şi pentru aceasta trebuie să începem să lucrăm la proiectele pe bază de gaz.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Articolul continuă după reclamă