Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Programul Tomata. "7.500 de euro ar fi un mare avantaj". Ca să primească banii, agricultorii trebuie să respecte o condiţie pusă de stat

Statul încearcă să crească producţia de legume româneşti. Ministerul Agriculturii măreşte subvenţia din programul Tomata până la 7.500 de euro, dar ca să ia banii, fermierii trebuie sa cultive şi alte legume în afară de roşii.

de Redactia Observator

la 24.02.2025 , 20:54

Gheorghe Muşa are solarii care se întind pe mai mult de 5.000 de metri pătraţi. De cinci ani se înscrie în Programul de suvbenţii pentru roşii, dar abia acum crede că banii îi vor fi de ajuns.

"7.500 de euro ar fi un mare avantaj. Mi-aş permite să îmi iau o centrală cu peleţi. Fiind temperaturile acestea scăzute, de minus 16, 17 grade, a trebuit să stau aici, să bag la foc", spune Gheorghe Muşa, legumicultor. 

Pentru a primi 7.500 de euro, va trebui însă să cultive şi alte legume

Vezi și

Din cei 5.000 de metri pătraţi, pe aproape jumătate din suprafaţă va planta roşii, iar pe 3.000 - ardei, gogoşari, castraveţi, fasole, salată, spanac sau ceapă verde. Ministerul Agriculturii speră că toţi fermierii care primesc subvenţii vor diversifica producţia şi că nu va mai fi nevoie de importuri masive. 

Pe acelaşi subiect

"Suprafaţa cultivată cu legume, în spaţii protejate şi câmp, nu depăşeşte 50.000 de hectare. Vorbesc de legumele care sunt pentru comercializare. Este foarte puţin, la necesarul de consum", spune Vlad Gheorghe, organizaţia producătorilor de legume şi fructe. 

Cumpărătorii consideră mari preţurile legumelor româneşti, dar spun că le preferă în locul celor din străinătate. 

"Ceapă..cam 3,5 lei, ultima dată când am cumpărat ceapa verde. La ridichi vreo 3,5 lei. Salata tot cam aşa. În jur de 4 lei". 

"Având în vedere seceta şi lipsa zăpezii, nu putem să comentăm. Că şi dumnealor muncesc. Într-adevăr sunt mari", spun cumpărătorii. 

Şi vor continua să se mărească, cel puţin la roşii, anunţă fermierii. 

"Anul trecut a fost undeva la 37 de lei, acuma probabil va fi undeva la 40 de lei pe kilogram", spune Mircea Tatu, legumicultor. 

Tomatele sunt în top 10 produse care au adus România deficit anul trecut. Din ianuarie până în noiembrie, am importat aproape 400 de camioane în fiecare lună, în valoare de 148 de milioane de euro, deşi statul a acordat subvenţii de aproape două miliarde de lei pentru creşterea producţiei. 

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Ai reușit vreodată să rezolvi o problemă cu o comandă greșită pe un site de cumpărături online?
Observator » Ştiri economice » Programul Tomata. "7.500 de euro ar fi un mare avantaj". Ca să primească banii, agricultorii trebuie să respecte o condiţie pusă de stat