Observator » Evenimente » Mărturii cutremurătoare ale medicilor care s-au oferit voluntari să ajute spitalul din Suceava

Mărturii cutremurătoare ale medicilor care s-au oferit voluntari să ajute spitalul din Suceava

Clara Mihociu | Timp citire: 3 minute
Publicat la 01.04.2020, 23:11 | Modificat la 01.04.2020, 23:13

În timp ce în toată ţara sunt medici care ameninţă cu demisia, avem, trebuie să o spunem, şi mii de luptători în linia întâi. La Iaşi, doctori, rezidenți și asistenți medicali și-au făcut bagajele, şi-au îmbrăţişat copiii şi au plecat, fără să stea pe gînduri, la Suceava.

  • Mărturii cutremurătoare ale medicilor care s-au oferit voluntari să ajute spitalul din Suceava
  • Mai mulți medici din Iași au mers la Suceava, pentru a oferi ajutor

În timp ce în toată ţara sunt medici care ameninţă cu demisia, avem, trebuie să o spunem, şi mii de luptători în linia întâi. La Iaşi, doctori, rezidenți și asistenți medicali și-au făcut bagajele, şi-au îmbrăţişat copiii şi au plecat, fără să stea pe gînduri, la Suceava, acolo unde era mare nevoie de ajutorul lor. Iată povestea câtorva dintre eroii noştri în alb.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Alina este medic rezident de cinci ani la Unitatea Primiri Urgenţe a Spitalului Sfântul Spiridon și SMURD Iași. Iar din 23 martie a plecat voluntar în mijlocul focarului de coronavirus de la Suceava. 

Articolul continuă după reclamă

Astăzi, îşi sărbătoreşte ziua de naştere. Împlineşte 30 de ani şi pentru prima dată petrece departe de familie.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Alina este doar unul dintre cei cinci medici care au plecat de la Iași pentru ca Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului din Suceava să se poată deschide. Alături de ei au mers alţi patru asistenţi medicali, dar şi coordonatorul UPU-SMURD Iaşi.

Pe acelaşi subiect

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

După ture de 24 de ore, unii dintre cei detaşaţi la Suceava au ales să facă naveta la Iaşi. La doar 25 de ani, Bianca are deja mai bine de trei ani de experienţă la Primiri Urgenţe la Iași. Cu speranţă, tocmai a revenit din spitalul oraşului aflat sub carantină.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Nu a ezitat nicio clipă când a auzit că e nevoie de ajutorul ei, însă experiența i-a rămas profund întipărită în minte.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Cadrele medicale care s-au întors deja de la Suceava nu au avut timp de odihnă. Au intrat deja în ture la Unitatea de Primiri Urgenţe din Iaşi.