Șoferi drogați și băuți prinși într-o nouă razie: ”Nu e mare lucru, suntem tineri”
Vânătoarea de şoferi drogaţi scoate la iveală un pericol uriaş: consumul de canabis la volan a devenit un fenomen! Mai mulţi tineri au fost prinşi în trafic sub influenţa drogurilor. Un individ care consumase şi marijuana, şi cocaină, a atacat un cameraman chiar în faţa poliţiştilor.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Vânătoarea de şoferi drogaţi scoate la iveală un pericol uriaş: consumul de canabis la volan a devenit un fenomen! Mai mulţi tineri au fost prinşi în trafic sub influenţa drogurilor. Un individ care consumase şi marijuana, şi cocaină, a atacat un cameraman chiar în faţa poliţiştilor. Alţii abia au reuşit să se ţină pe picioare. Raziile de amploare vin după ce numărul şoferilor drogaţi a crescut alarmant în România.
Alcool, droguri şi nenumărate scuze absurde. În faţa poliţiştilor şi a camerelor de filmat, şoferii care ştiu că au încălcat legea încearcă să fenteze testele.
În Constanța, polițiștii au oprit un șofer băut.
(Polițist): Ce aţi consumat?
(Șofer): O bere.
Dar, trei minute mai târziu...
(Polițist): Haideţi să ne uităm împreună, să vedem rezultatul. Surpriză, nu?
(Șofer): Ghinion, nu?
(Polițist): Mai mult de-o bere.
Surpriza şi ghinionul i-au adus bărbatului un dosar penal pentru consum de alcool la volan. Şi nu e singurul. În Mureş, doi tineri au fost prinşi sub influenţa drogurilor şi cu substanţe interzise în maşină şi în buzunare.
Un lucru dovedit. Chiar după ce testul a ieşit pozitiv pentru cannabis şi cocaină, şoferul a atacat cameramanul.
Şi la Constanţa, un tânăr a fost depistat pozitiv pentru cannabis. Are şi o explicaţie.
Pe el, îl contrazic specialiştii: aparatele antidrog depistează urmele de canabis în salivă timp de maximum 72 de ore de la consum. În sânge însă, substanţa interzisă rezistă săptămâni întregi. Alarmant este că în numai trei luni, poliţiştii au depistat 160 de şoferi drogaţi, mai mult decât anul trecut. Aşa că au înmulţit raziile. 180 din cele 200 de aparate mobile promise de ministerul de Interne au ajuns deja la agenţi.
Împreună, consumul de alcool şi de stupefiante la volan provoacă un sfert din numărul total de accidente rutiere, la nivel european.
În urmă cu mai puţin de o lună, un şofer care consumase alcool a omorât şapte oameni pe o şosea din Vaslui. Printre ei şi două adolescente de 17 şi 19 ani.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰