Observator » Ştiri externe » Gerul năprasnic pune stăpânire pe Europa

Gerul năprasnic pune stăpânire pe Europa

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 22.01.2014, 07:27 | Modificat la 22.01.2014, 10:04

În vreme ce zeci de localităţi din Italia sunt măturate de puhoaie, nordul europei a îngheţat. Gerul a făcut prăpăd în Polonia şi Germania.

Trenurile au îngheţat pe câmpuri. Iar şoselele au devenit patinoare. 

După o noapte în care a plouat torenţial, temperaturile au ajuns până la minus 14 grade Celsius şi au acoperit totul cu o pojghiţă de gheaţă. Gerul a paralizat transportul feroviar. Mii de oameni şi-au petrecut noaptea în ger, blocaţi în vagoane în mijlocul câmpului.

În gări pasagerii au fost aşteptaţi cu ceaiuri calde şi s-au putut refugia în sălile de aşteptare.

Articolul continuă după reclamă

Şi în Germania, gerul a făcut prăpăd. O pătură de gheaţă a acoperit capitala, unde oamenii, cu greu, au ajuns la locurile de muncă.

Pentru mulţi, ziua s-a terminat cu o vizită la spital. Unităţile de urgenţă au fost ticsite de pacienţi. Cei mai mulţi, cu fracturi la mâini, ori picioare.

Pe acelaşi subiect