Raftingul pe apele învolburate și reci ale Crișului Repede, la mare căutare de turişti
În ciuda vremii reci și ploioase, în vestul țării oamenii și-au petrecut sfârșitul de săptămână la munte. Nu oricum, ci cu multă adrenalină!
- Turiștii se pot bucura până în toamnă de adrenalina oferită de acest sport.
- Cei mai curajoși au ocazia să facă baie într-o cascadă.
Raftingul a fost la mare căutare în aceste zile, mai ales că se poate face și pe ploaie când, promit ghizii, senzația este unică. Astfel, zeci de turiști au încercat apele învolburate și reci ale Crișului Repede.
Aventura începe în defileul Crișului Repede cu o cursă de rafting. Însă nu înainte de o echipare corespunzătoare.
Dacă avem echipamentul necesar și urmăm indicațiile ghizilor, raftingul nu este deloc periculos.
Două bărci mari și 3 kaiace pornesc pe un traseu captivant în care au de înfruntat curenţii şi stâncile apărute în cale. Pe lângă vâslitul în aval, cei mai curajoși au ocazia să facă baie într-o cascadă.
- Vacanţa de schi 2025. Când ia vacanţă fiecare judeţ
- 14 ianuarie, evenimente importante care au avut loc în această zi de-a lungul timpului
- 14 ianuarie, Sfânta Nina. Sărbătoare importantă în calendarul ortodox
- Tinerii români, "cu Dumnezeu înainte" la examenul auto. Se pică pe capete la ambele probe: "Din păcate, am intrat...
- 11 ianuarie, Sfântul Cuvios Teodosie cel Mare. Sărbătoare cu cruce neagră în calendarul ortodox
Organizatorii spun că turiștii se pot bucura până în toamnă de adrenalina oferită de acest sport.
Ovidiu Dan– ghid rafting: Este un traseu, regular, adică nici greu, nici ușor. Mediu. Vin din toată România, din toată țara, de peste tot.
120 de lei de persoană costă cursa de rafting iar copiii sub 12 ani nu plătesc nimic. Turiştii care vor să se şi cazeze în zonă trebuie să scoată din buzunar între 280 şi 400 de lei pentru un sejur de weekend, în care au mesele incluse.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰