CFR Cluj, una dintre marile favorite la câştigarea titlului de campioană a României la fotbal, a făcut o adevărată demonstraţie de forţă, luni seara, când s-a impus, cu 5-0, în confruntarea cu FC Argeş din etapa a 25-a a Ligii I.

la 02.03.2021, 07:51

CFR Cluj se bate cu FCSB pentru câştigarea Ligii I la fotbal
Jucătorii de la CFR Cluj au avut una dintre cele mai bune prestaţii din actualul sezon - site CFR Cluj
  • CFR Cluj este campioana en-titre a Ligii I la fotbal.
  • CFR Cluj se bate cu FCSB pentru câştigarea unui nou titlu de campioană naţională la fotbal.

Obligaţi să câştige pentru a nu pierde contactul cu FCSB, principala contracandidată la câştigarea Ligii I, fotbaliştii de la CFR Cluj au profitat din plin de gafele comise de fundaşii echipei FC Argeş şi au obţinut una dintre cele mai clare victorii din ultimii ani.

Eroul negativ al meciului a fost fundaşul croat Luka Maric, care a comis două penaltiuri într-un interval de câteva minute, în prima repriză, şi şi-a înscris şi un autogol în debutul reprizei secunde.

Deac a transformat cu siguranţă cele două penaltiuri comise de Maric, iar Costache şi Rondon şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor în ultimul sfert de oră al meciului.

Graţie succesului înregistrat cu FC Argeş, CFR Cluj rămâne la egalitate de puncte cu FCSB, 54, iar duelul direct din etapa a 28-a, de la Bucureşti, se anunţă decisiv în privinţa stabilirii ierarhiei înainte de intrarea în play-off.

FC Argeş a suferit doar a doua înfrângere din 2021 şi prima înfrângere după o serie de nouă meciuri oficiale în care piteştenii nu au cunoscut gustul eşecului.

Politehnica Iaşi continuă seria dezastruoasă din Liga I

În primul meci jucat luni în etapa a 25-a a Ligii I la fotbal, Politehnica Iaşi a cedat, scor 0-2, în confruntarea cu FC Voluntari de pe teren propriu. Ivanov a reuşit o dublă pentru oaspeţi şi a complicat şi mai mult viaţa celor de la Politehnica Iaşi.

Moldovenii nu au mai obţinut o victorie din 20 decembrie anul trecut şi au ajuns la trei înfrângeri consecutive şi două egaluri şi opt înfrângeri în ultimele 10 meciuri jucate.

FC Voluntari a depăşit pe FC Hermannstadt în clasamentul Ligii I şi a urcat pe loc de baraj, însă lupta pentru salvarea de la retrogradare se anunţă a fi extrem de încinsă până la finalul play-out-ului.

Rezultatele înregistrate în etapa a 25-a a Ligii I la fotbal: Dinamo Bucureşti - Viitorul Constanţa 0-5, Gaz Metan Mediaş - UTA Arad 1-2, Academica Clinceni - Astra Giurgiu 1-1, Chindia Târgovişte - Universitatea Craiova 1-0, FC Hermannstadt - Sepsi Sf. Gheorghe 1-2, FC Botoşani - FCSB 0-2, Politehnica Iaşi - FC Voluntari 0-2, CFR Cluj - FC Argeş 5-0.

La sfârşitul săptămânii se joacă meciurile din etapa a 26-a a Ligii I la fotbal, după cum urmează: Sepsi Sf. Gheorghe - Chindia Târgovişte (vineri, 5 martie, ora 17.30), Viitorul Constanţa - Academica Clinceni (vineri, 5 martie, ora 20.30), Universitatea Craiova - FC Botoşani (sâmbătă, 6 martie, ora 14.30), UTA Arad - CFR Cluj (sâmbătă, 6 martie, ora 21.30), Astra Giurgiu - FC Hermannstadt (duminică, 7 martie, ora 15.00), FCSB - Gaz Metan Mediaş (duminică, 7 martie, ora 20.30), FC Argeş - Politehnica Iaşi (luni, 8 martie, ora 17.30), FC Voluntari - Dinamo Bucureşti (luni, 8 martie, ora 20.30).

Până atunci, însă, avem meciurile din sferturile de finală ale Cupei României la fotbal: Chindia Târgovişte - Universitatea Craiova (marţi, 2 martie, ora 20.30), Universitatea Cluj - Viitorul Pandurii Târgu Jiu (miercuri, 3 martie, ora 17.30), Petrolul Ploieşti - Astra Giurgiu (miercuri, 3 martie, ora 20.30), Dunărea Călăraşi - Dinamo Bucureşti (joi, 4 martie, ora 20.00).

Observator » Sport » CFR Cluj, demonstraţie de forţă cu FC Argeş în ultimul meci din etapa a 25-a a Ligii I la fotbal