Simona Halep s-a calificat cu emoţii în turul III de la Miami Open 2021, turneu de tenis dotat cu premii în valoare de aproximativ 3,3 milioane de dolari, însă nu are foarte mult timp la dispoziţie pentru a se gândi la meciul respectiv în condiţiile în care sâmbătă joacă un nou meci tare cu Anastasija Sevastova, din Letonia.

la 26.03.2021, 16:35

Simona Halep nu a mai pierdut un meci cu Anastasija Sevastova din 2011
Simona Halep a câştigat şase dintre cele nouă meciuri jucate până acum împotriva Anastasijei Sevastova - Hepta
  • Simona Halep şi Anastasija Sevastova s-au mai întâlnit de nouă ori până acum.
  • Simona Halep a câştigat ultimele cinci meciuri jucate împotriva Anastasijei Sevastova.

Simona Halep a trecut prin momente teribile în confruntarea cu Caroline Garcia (Franţa, locul 51 mondial) din turul doi de la Miami Open 2021. A fost condusă cu 1-0 la seturi şi cu 3-1 în setul al doilea, a avut nevoie de intervenţia medicului, dar şi-a adunat forţele şi a încheiat disputa în stil de mare campioană, impunându-se cu 3-6, 6-4, 6-0, la capătul unui meci care a durat o oră şi 50 de minute.

La finalul partidei, Simona a recunoscut că a avut probleme la umărul drept, însă a precizat că îşi doreşte să se bucure cât mai mult de fiecare meci jucat la Miami Open 2021 şi să încerce să câştige pe care îl joacă.

Prin victoria obţinută împotriva Carolinei Garcia, Simona Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 26.000 de dolari şi 65 de puncte WTA, dar şi o întâlnire cu Anastasija Sevastova, din Letonia, ocupanta locului 57 mondial.

Ca şi Simona Halep, Anastasija Sevastova a revenit de la 0-1 la seturi pentru a se impune, cu 1-6, 6-2, 6-3, în confruntarea cu Cori Gauff (Statele Unite ale Americii, a 31-a favorită a competiţiei). A fost al doilea meci complicat jucat de Anastasija Sevastova la Miami Open 2021. Dacă Simona Halep a avut "bye" în primul tur, Sevastova a tras din greu pentru a câştiga, cu 6-1, 3-6, 7-6, meciul cu Olga Danilovic, din Serbia, jucătoare venită din calificări.

Simona Halep şi Anastasija Sevastova s-au întâlnit de nouă ori până acum, iar, cu timpul, Simona Halep s-a transformat într-o adevărată "bestie" pentru Sevastova, câştigând ultimele cinci meciuri directe fără să piardă set. A fost 6-0, 6-0, la Bucureşti, în 2016, 6-3, 6-1, la Stuttgart, în 2017, 6-2, 6-3, la Madrid, în 2017, 6-4, 6-3, la Cincinnati, în 2017, şi 6-4, 6-3, la Doha, în 2018.

Din primele patru meciuri jucate împotriva Anastasijei Sevastova, Simona a câştigat un singur duel, 6-7, 7-6, 6-0, la Copenhaga, în 2011. Sevastova a învins-o pe Simona Halep tot în 2011, în Luxemburg, cu un dublu 6-2. Letona a mai obţinut victorii la La Palma, în 2009, şi la Bad Gastein, în 2010.

Anastasija Sevastova a ocupat locul 11 mondial, în 2018, are patru trofee WTA cucerite, Estoril 2010, Mallorca 2017, Bucureşti 2018 şi Baltic Open 2019, iar la nivel de Grand Slam a bifat o semifinală la US Open, în 2018, şi două sferturi de finală, tot la US Open, în 2016 şi în 2017.

Simona Halep, posibil meci cu Iga Swiatek în optimile de finală de la Miami Open 2021

În cazul în care trece de Anastasija Sevastova, Simona Halep ar putea juca, în faza optimilor de finală, cu poloneza Iga Swiatek, jucătoare cu care s-a tot întâlnit în ultima perioadă. Swiatek este favorită 15 la Miami Open 2021 şi are meci, în turul III, cu croata Ana Konjuh, jucătoare ajunsă pe tabloul principal graţie unui wild-card. Simona Halep şi Iga Swiatek s-au întâlnit de trei ori în ultimii doi ani, iar Simona conduce, cu 2-1 la victorii în meciuri directe, după ce, anul acesta, a eliminat-o pe Iga Swiatek de la Australian Open, 3-6, 6-1, 6-4.

Observator » Sport » Cine este Anastasija Sevastova, adversara Simonei Halep din turul III de la Miami Open 2021