Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Japoniei, după ce a plecat din pole-position. Cursa Marelui Premiu al Japoniei de Formula 1 a fost live în AntenaPLAY.  Antena este casa Formulei 1™ în România pentru următorii 3 ani. Cele 24 de curse ale celui mai spectaculos sezon din istoria legendară a acestui sport vor fi transmise integral de posturile Antena şi platforma AntenaPLAY.

la 07.04.2024, 10:16

Final: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Japoniei şi şi-a trecut în cont a 57-a victorie din carieră. Dublă pentru Red Bull la Suzuka, după ce Sergio Perez s-a clasat pe locul secund.

Update 9:19: Turul 21/53. Max Verstappen l-a depăşit pe Charles Leclerc şi a preluat conducerea în cursă. Carlos Sainz l-a depăşit şi el pe George Russell şi a urcat pe locul cinci.

Update 9:03: Turul 14/53. Yuki Tsunoda l-a depăşit uimitor pe Pierre Gasly şi a ajuns pe locul 14.  Kevin Magnussen a trecut de Oscar Piastri şi a urcat pe locul nouă. Charles Leclerc conduce, urmat de Max Verstappen.

Update 8:32: S-a reluat cursa, după aproximativ 20 de minute de întrerupere.

Update 8:07: Cursa Marelui Premiu de Formula 1 al Japoniei a început. Max Verstappen a plecat perfect din pole-position! Alex Albon şi Daniel Ricciardo au făcut accident, în virajul trei, şi s-au izbit puternic de parapete. Stega roşu pe circuitul din Suzuka.

Cursa Marelui Premiu al Japoniei este LIVE chiar acum în AntenaPLAY. Din pole position pleacă Max Verstappen, urmat de Sergio Perez şi de Lando Norris.

Cursa Marelui Premiu al Japoniei de Formula 1, LIVE în AntenaPLAY

Update 10:00: Clasamentul calificărilor. Dublă Red Bull, în calificările Marelui Premiu al Japoniei. Max Verstappen va pleca în pole position, după ce a realizat cel mai bun timp (1:28:197). Sergio Perez a fost al doilea, în timp ce podiumul a fost completat de Lando Norris.

Update 9:00: Au început calificările Marelui Premiu al Japoniei.

Programul Marelui Premiu al Japoniei

Antrenamentele, calificările şi cursa Marelui Premiu de Formula 1 al Japoniei pot fi urmărite în AntenaPLAY (5-7 aprilie), pe canalul dedicat. Ziua de sâmbătă, 6 aprilie, va debuta cu a treia sesiune de antrenamente, care va începe la ora 05:30. De la ora 08:45 vor fi calificările, live în AntenaPLAY. Cursa este duminică de la 8 dimineaţa, tot în AntenaPLAY.

Oscar Piastri, pilotul de la McLaren, a obţinut cel mai rapid timp în ce-a de a doua sesiune de antrenamente de pe pista de la Suzuka, de 1:34.725, urmat de Lewis Hamilton de la Mercedes şi Charles LeClerc de la Scuderia Ferrari.

Sesiunea a fost însă perturbată de ploaie, iar rezultatele nu au fost reprezentative pentru că mai mulţi piloţi au rămas la boxe, între care şi campionul mondial en titre Max Verstappen.Triplul campion mondial, care a dominat prima şedinţă a antrenamentelor libere, a preferat să rămână în garaj, spre dezamăgirea fanilor prezenţi în tribunele circuitului nipon.

Americanul Logan Sargeant, care şi-a avariat monopostul Williams după o ieşire în decor în prima şedinţă, nu a fost penalizat pentru că nu a disputat a doua şedinţă. Mecanicii echipei sale au timp până sâmbătă dimineaţă pentru a repara monopostul înaintea şedinţei a treia de antrenamente libere.

Verstappen, cel mai bun timp în prima sesiune

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a stabilit cel mai bun timp al primei sesiuni de antrenamente libere în vederea Marelui Premiu de Formula 1 al Japoniei, a patra etapă a Campionatului Mondial, fiind cronometrat vineri pe circuitul de la Suzuka în 1 min 30 sec 056/1000 , informează AFP. La două săptămâni de la abandonul său din Australia, triplul campion mondial şi-a confirmat statutul de mare favorit pentru Grand Prix-ul de duminică, devansându-i pe coechipierul său, mexicanul Sergio Perez, cu 181/1000, şi pe spaniolul Carlos Sainz Jr. (Ferrari), câştigătorul de la Melboune, cu 213/1000.

Sesiunea a fost marcată de o ieşire în decor la viteză mare a americanului Logan Sargeant, care şi-a avariat monopostul Williams şi a determinat arborarea drapelului roşu.

Marea cursă din Japonia va avea loc duminică de la ora 07:45

Marele Premiu al Japoniei va fi duminică, 7 aprilie, de la ora 07:45, în direct pe Antena 3 CNN. Atât antrenamentele, cât și calificările şi cursa, pot fi urmărite și în AntenaPLAY, atât pe canalul de sport AS, cât și pe cel dedicat.

Următoarele trei sezoane de Formula 1™ sunt transmise exclusiv pe Antena 1, Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY.

Puteţi urmări cursele de Formula 1, Formula 2 și Formula 3 pe link-urile de mai jos:

Like | 4 voturi

Ce alegeți de 1 Mai, grătar la pădure sau grătar la terasă?

Observator » Sport » Formula 1. Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Japoniei şi Sergio Perez s-a clasat pe locul secund. Cursa a fost live în AntenaPLAY