Observator » Vremea » Grindina, ploile torenţiale şi vijeliile au măturat România

Grindina, ploile torenţiale şi vijeliile au măturat România

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 08.07.2020, 07:32 | Modificat la 08.07.2020, 11:33

Grindina, ploile torenţiale şi vijeliile au măturat România. Copacii smulşi din rădăcini au distrus maşini şi au fost la un pas să rănească mai multe persoane.

  • În Tulcea, străzile au fost transformate în râuri.
  • Bărcile s-au plimbat, la propriu, pe bulevarde.

Iar cantitatea impresionantă de apă care a căzut din cer a umflat râurile şi a scos la iveală o realitate tristă. Orice viitură aduce la suprafaţă şi tonele de gunoaie pe care oamenii le aruncă în ape.

Ziua de plajă pe litoralul românesc s-a terminat brusc. Norii negri au acaparat cerul, iar vântul puternic a răscolit marea. Codul roşu de furtuni violente a durat aproape o oră. Iar în Năvodari şi Eforie, vijelia a venit cu grinină.

În Mamaia Nord, o femeie a anunţat la 112 că un turist nu a mai reuşit să iasă din valuri. Salvatorii nu au avut cum să iasă cu barca în larg, dar un elicopter SMURD a survolat zona.

Articolul continuă după reclamă

Fenomenele meteo extreme s-au ţinut lanţ, ieri, în România. La un moment dat, erau în vigoare 8 coduri roşii simultan.

În Brăila, oamenii au privit neputincioşi cum grindina iscată în toiul furtunii le distruge maşinile. În Tulcea, străzile au fost transformate în râuri. Bărcile s-au plimbat, la propriu, pe bulevarde.

În Târgu-Jiu, vântul a făcut ravagii. În parcul central, doi copii au fost la un pas să fie răniţi de un copac rupt de vijelie.

Pe acelaşi subiect

Nici furtuna din Capitală nu a făcut victime, dar a produs pagube. Un pom smuls din rădăcină a distrus mai multe maşini într-o parcare.

În Buzău, ploile au format o viitură pe râul Semenic care a adus cu ea şi un munte de gunoaie.

Un val de aer rece a făcut ca, într-un interval de doar 24 de ore, nord-vestul ţării să treacă de la vară caniculară la o vreme de toamnă autentică. Temperaturile au scăzut şi cu peste 15 grade.