Simona Halep - Amanda Anisimova. Halep, locul 2 WTA și cap de serie numărul 1 la Roland Garros, a învins-o în turul 3 pe Anisimova, scor 6-0; 6-1.

de Alexandru Badea

la 03.10.2020 , 09:31

Simona Halep se bucură după victoria la Roland Garros Simona Halep la Roland Garros - Getty Images / Julian Finney
  • Simona Halep este cap de serie numărul 1 la Roland Garros
  • Halep a cedat un singur game cu Anisimova

Setul 1 a fost câştigat de Halep în 25 de minute, cu 6-0. Românca a reuşit să câştige game-ul de 2-0 pe serviciul său, după ce a salvat cinci mingi de break.

Setul doi a început mai echilibrat, însă după ce scorul a fost egal la game-uri, 1-1, Halep nu i-a mai lăsat nicio şansă adversarei şi s-a impus cu 6-1, după 29 de minute.

În optimi, Halep va evolua cu poloneza Iga Swiatek, locul 58 mondial, potrivit News.ro.

Calificarea în optimi este recompensată cu 189.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

Halep - Anisimova, desfășurarea meciului live text

UPDATE 15:40 Halep - Anisimova: 6-0; 6-1. Halep merge mai departe după un meci în care a defilat pe teren.

UPDATE 15:35 Halep - Anisimova: 6-0; 5-1. Simona este la un pas de optimile Roland Garros.

UPDATE 15:28 Halep - Anisimova: 6-0; 4-1. Un nou break reușit de Simona Halep.

UPDATE 15:25 Halep - Anisimova: 6-0; 3-1. Halep joacă impecabil pe propriul serviciu și se distanțează.

UPDATE 15:23 Halep - Anisimova: 6-0; 2-1. Break pentru Halep, care se poate desprinde rapid și în acest set.

UPDATE 15:20 Halep - Anisimova: 6-0; 1-1. Simona câștigă rapid pe propriul serviciu.

UPDATE 15:17 Halep - Anisimova: 6-0; 0-1. Jucătoarea din Statele Unite câștigă primul game din setul secund.

UPDATE 15:12 Halep - Anisimova: 6-0. Halep câștigă primul set fără să cedeze vreun game.

UPDATE 15:06 Halep - Anisimova: 5-0, americanca este dominată categoric în acest prim set de Halep.

UPDATE 15:03 Halep - Anisimova: 4-0, Simona joacă fără greșeală în aceste momente.

UPDATE 15:00 Halep - Anisimova: 3-0, Halep reușește un nou break și se desprinde în primul set.

UPDATE 14:55 Halep - Anisimova: 2-0, jucătoarea noastră câștigă un game foarte disputat.

UPDATE 14:50 Halep – Anisimova: 1-0, Simona reușește să facă break în debutul partidei.

Meciul dintre Simona Halep şi Amanda Anisimova a fost al doilea de pe terenul Philippe Chatrier, după confruntarea de simplu masculin Casper Ruud (Norvegia, cap de serie 28) – Dominic Thiem (Austria, cap de serie 3).

Simona Halep a trecut în turul doi de Irina Begu

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, miercuri, pe Irina Begu, locul 73 WTA, scor 6-3, 6-4, şi s-a calificat turul trei la Roland Garros.

În primul set, Halep a condus cu 3-0 şi 4-1, însă Begu a reuşit să recupereze din scor şi a ajuns la 4-3, însă sportiva din Constanţa s-a impus în cele din urmă cu 6-3, după 41 de minute de joc.

Setul doi a fost mai echilibrat, însă în cele din urmă Halep l-a câştigat, scor 6-4, după 42 de minute de joc.

Karolina Pliskova, a doua favorită, a fost eliminată în turul al doilea al turneului de la Roland Garros

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, joi, cu scorul de 6-4, 6-2, de letona Jelena Ostapenko, locul 43 WTA, în manşa a doua a turneului de la Roland Garros.

Ostapenko s-a impus după un meci care a durat o oră şi nouă minute.

În turul al treilea, letona va evolua cu americanca Sloane Stephens, locul 34 WTA şi cap de serie numărul 29, sau cu spaniola Paula Badosa, locul 87 WTA.

Pliskova ar fi putut evolua cu Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, doar în finală.

Alexandru Badea Like

Vi se pare prea scumpă mobila românească?
Observator » Sport » Simona Halep - Anisimova 6-0; 6-1. Halep se califică în optimile Roland Garros după un meci dominat categoric