Universitatea Craiova s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal

De Cristi Ioniţă.
Publicat: 11.02.2021, 22:23.
Actualizat: 11.02.2021, 22:36

Universitatea Craiova este ultima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce oltenii s-au impus joi seara, scor 1-0, în meciul cu FC Botoşani din faza optimilor de finală.

Patru echipe din Liga a II-a sunt calificate în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal

Alexandru Cicâldău a marcat golul victoriei pentru Universitatea Craiova

Hepta

Universitatea Craiova a început mai bine meciul cu FC Botoşani şi a controlat prima repriză, profitând că a deschis scorul dintr-un penalty transformat de Cicâldău încă din minutul 3 al partidei.

FC Botoşani şi-a revenit după pauză şi a pus stăpânire pe joc, profitând şi de pasul în spate făcut de adversari.

Universitatea Craiova s-a apărat eroic şi a rezistat până la final, reuşind să bifeze primul succes sub conducerea antrenorului grec Marinous Ouzounidis.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu şi Astra Giurgiu, calificate în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal

În afară de Universitatea Craiova, joi au mai obţinut calificarea în faza sferturilor de finală alte două formaţii.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a impus, scor 1-0, în confruntarea cu Gaz Metan Mediaş. Singurul gol al meciului a fost marcat de Paraschiv, în minutul 15.

Astra Giurgiu a revenit de la 0-1 în meciul cu ASU Politehnica Timişoara şi s-a impus cu 2-1, graţie golurilor marcate de Balaure şi Montini. Pentru ardeleni deschisese scorul, în prima repriză, Coadă.

Patru echipe din Liga a II-a în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal

Actuala ediţie a Cupei României la fotbal aduce o situaţie rar întâlnită. Avem nu mai puţin de patru echipe din Liga a II-a care au prins faza sferturilor de finală. Este vorba despre Viitorul Pandurii Târgu Jiu, dar şi despre Petrolul Ploieşti, 3-0 cu Politehnica Iaşi, Dunărea Călăraşi, 3-0 cu Turris Oltul Turnu Măgurele, la masa verde, şi Universitatea Cluj, 2-1 cu UTA Arad.

Interesant este şi că două dintre cele patru echipe din Liga I calificate în faza sferturilor de finală sunt în dificultate cel puţin din punct de vedere financiar, respectiv Astra Giurgiu, dar şi Dinamo Bucureşti, care a eliminat surprinzător, 1-0, pe FCSB, una dintre pretendentele la câştigarea trofeului pus în joc.

Universitatea Craiova şi Chindia Târgovişte, 3-0 cu Farul Constanţa, sunt celelalte două echipe din Liga I care au obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal.

Universitatea Craiova este şi ultima câştigătoare de Cupa României dintre formaţiile rămase în competiţie. Oltenii au cucerit trofeul în 2018, după 2-0 cu Hermannstadt. Atât Viitorul Constanţa, câştigătoarea Cupei României din 2019, cât şi FCSB, deţinătoarea trofeului, au fost eliminate din competiţie.

Descarcă aplicaţia Observator News din Google Play sau App Store şi fii la curent cu ştirile momentului din România şi din lume.

Universitatea Craiova, pas greşit în lupta pentru locul 1 din Liga I

Top știri

Șapte studenți morți și mai mulți răniți, după ce s-au prăbușit cu balustrada de la etajul 4 al unei universități din Bolivia
1
Extern • pe 04.03 la 08:48

Imagini de groază surprinse la o universitate din Bolivia, pe holurile Facultății de Științe Economice, Financiare și Administrative. Șapte studenți au murit și mai mulți au fost răniți, după ce, în urma unei busculade, balustrada de care se sprijineau a cedat.

PARTENERI
Antonia și Alex Velea, acuzați că și-au ruinat căsniciile reciproc! Dezvăluirile artistului la Antena Stars: „Au vrut să ne distrugă”
spynews.ro
Când se va termina pandemia? Bill Gates dezvăluie care sunt primele țări care vor reveni la normalitate
gandul.ro
FOTO. Anamaria Prodan s-a pozat în vacanță și a primit mii de like-uri! Cea mai recentă apariție a vedetei
prosport.ro
Are 56 de ani, dar își petrece timpul cu o blondă tinerică. Prietenii nici nu-l mai recunosc! S-a îngrășat și nu-i mai pasă de nimic. Păcat de el!
redactia.ro
Horoscopul zilei de 6 martie 2021. Leii îi vor molipsi pe ceilalți cu entuziasmul lor. Află ce îți rezervă astrele
CaTine.ro
Dulce Maria face noi declarații despre relația cu foștii colegi din trupa RBD
tvhappy.ro
O femeie din Suceava a bătut feresetrele casei în cuie. De nedescris ce ținea într-o cameră! Imaginile
libertatea.ro
Sorana Cîrstea a oferit imaginea zilei în Franța
GSP
Prima reacţie a lui Ilie Năstase după ce Ioana a anunţat divorţul anului! Decizia incredibilă luată de Nasty
as.ro
ULTIMELE ȘTIRI
CITEȘTE PE A1.ro
Cum arată casa lui Bogdan Mocanu și ce spune despre femeia care l-a cucerit după despărțirea de Andra Voloș
A1.RO
Are propriul business și e studentă la medicină. Cine e Rodica Budurcă, tânăra care e convinsă că-l va cuceri pe Burlacul Andi
A1.RO

TV

Începând din 7 martie, de la 10:00, la Antena 1, Super Neatza cu Răzvan şi Dani se vede şi duminica
TV • ieri la 14:15

Începând din 7 martie, de la 10:00, la Antena 1, Super Neatza cu Răzvan şi Dani se vede şi duminica

Primăvara aceasta, gaşca Super Neatza cu Răzvan şi Dani vine cu o surpriză pentru telespectatori. Începând din 7 martie, în...