Antena LIVE

Curs valutar

Europenilor li se cere să economisească energie electrică, însă românii nu mai au ce scoate din priză - Reuters

Vasilaţi, România. Un sat liniştit, departe de zgomotul marilor oraşe, în judeţul Călăraşi. Un sat unde majoritatea oamenilor îşi încălzesc locuinţele cu ajutorul lemnelor, dar îşi fac încă griji pentru facturile la electricitate. Totul în contextul în care România este ţara cu cel mai mic consum de electricitate pe cap de locuitor din Uniunea Europeană.

De la 20.10.2022, 10:02
WhatsApp
Contor de lumină Shutterstock - foto ilustrativ

Într-un material publicat de Reuters, jurnaliştii susţin că românii încearcă să reducă cum pot mai bine consumul de energie electrică pentru a se feri de costuri uriaşe la facturi.

Publicaţia o prezintă pe Georgeta Ichim, o pensionară văduvă în vârstă de 67 de ani. Femeia locuiește singură într-o casă slab luminată. La câţiva paşi de locuinţa sa stau așezate, cu grijă, lemnele de foc pregătie pentru iarna ce urmează.

Georgeta foloseşte o singură cameră din casa ei, pentru a face astfel economie la curent. „Am doar televizorul, frigiderul și o lampă. Am grijă (n.red. la consumul de energie)”, spune ea, îmbrăcată într-un halat care să îi ţină de cald.

Uniunea Europeană le cere statelor să economisească cât mai multă energie, să reducă costurile și să evite penuria aşteptată în sezonul rece, şi asta pentru a face față reducerilor de aprovizionare cu gazul rusesc

Pe acelaşi subiect

Instituțiile statului român fac și ele economie

Unele județe reduc orele la școală, iar Parlamentul, a doua clădire ca mărime din lume, după Pentagon, a redus iluminatul exterior la două ore pe noapte. Însă, mulți oameni din sate precum Vasilați și din cartierele mărginașe ale orașelor nu prea au de unde să mai economisească. Peste 40% din cei 19 milioane de locuitori ai României trăiesc în mediul rural, mulți bazându-se pe agricultura de subzistență, locuri de muncă sezoniere în străinătate sau naveta în alte orașe.

Datele Eurostat arată că românii au avut cel mai mic consum de energie electrică pe cap de locuitor din Uniunea Europeană, la mai puțin de jumătate din media din 2020. Cu toate acestea, consumul general de energie electrică al gospodăriilor românilor a scăzut cu 7,7% în primele opt luni ale acestui an. 

Georgeta, femeia prezentată de jurnaliştii Reuters, nu a vrut să spună cât i-a venit factura la electricitate, dar o femeie care locuiește în apropiere, într-o casă asemănătoare, a spus că a plătit aproximativ 150 de lei (29,92 dolari) timp de două luni.

 Alți săteni care au pompe și boilere și al căror consum de energie a fost mai mare spun că factura lor s-a dublat la aproximativ 3.000 de lei, echivalentul a 598 de dolari americani. Consumul de energie al Georgetei este suficient de mic pentru a se încadra într-o schemă guvernamentală care plafonează facturile la energie și gaz pentru gospodării.

 Anumite părți ale schemei îi încurajează pe oameni să consume mai puțin. Peste drum de Georgeta Ichim locuiește Tudorel Dedu, în vârstă de 57 de ani, care strânge fier vechi cu ajutorul unei căruţe cu cal. Casa lui are câteva electrocasnice - un televizor, frigider, congelator, cateva becuri. Hrănirea animalelor din gospodărie a devenit mai scumpă, spune el. "Nu am teren pe care să cresc, trebuie să cumpăr (hrană pentru animale) și muncesc cu ziua”, a spus bărbatul.

Ovidiu Cojocaru
energie electricitate facturi costuri romania
Întrebarea zilei
Impozit de 70% pe transferurile între rude, dacă banii nu sunt justificaţi. Sunteţi de acord?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025